Oszuści chcą zyskać na rządowym programie. Uwaga na "próby wyłudzenia"

TVN24 Biznes

Morawiecki o dopłatach do prosumenckich instalacji fotowoltaicznychtvn24
wideo 2/2

Uwaga na oszustów podszywających się pod strony Ministerstwa Energii lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Znajdujące się w internecie kwestionariusze związane z programem "Mój prąd" mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych - ostrzega resort na Twitterze. Ministerstwo przypomina, że nabór wniosków planowany jest dopiero na początek września.

"Pojawiające się w Internecie strony powołujące się na ME lub NFOŚiGW, zawierające kwestionariusze osobowe, mogą być próbą wyłudzenia danych osobowych" - napisano na Twitterze resortu energii.

"Mój Prąd"

Jednocześnie ministerstwo przypomniało, że nabór wniosków do programu "Mój prąd" planowany jest na początek września.

W ramach rządowego programu "Mój prąd" każdy inwestujący w instalacje fotowoltaiczne może liczyć na zwrot do 50 proc. kosztów, ale nie może to być więcej niż 5 tys. zł. Podstawą wypłaty dotacji będzie umowa z zakładem energetycznym. Program "Mój prąd" będzie realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który będzie wypłacał dotacje. Maksymalne wsparcie na gospodarstwo domowe to 5 tys. zł, ale nie więcej niż 50 proc. kosztów budowy instalacji. Programem zostaną objęte instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Instalacja nie może być zakończona na dzień ogłoszenia konkursu, ale musi być zakończona na dzień składania wniosku o dofinansowanie. Według wyliczeń resortu energii instalacja prosumencka to koszt rzędu 15-18 tys. zł. Jak mówił w lipcu minister Krzysztof Tchórzewski, o przyznaniu dotacji decydować będzie kolejność zgłoszeń, do wyczerpania limitu 1 mld zł, czyli 200 tys. prosumentów otrzyma wsparcie.

Kolejne ostrzeżenie

Ministerstwo Energii nie jest jednak jedynym resortem, który ostrzegał w ostatnim czasie przed działaniami oszustów.

Na początku sierpnia Ministerstwo Finansów ostrzegało przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości wzywające do zapłacenia zaległego podatku VAT. "Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach jest niebezpieczne" - alarmował resort.

Również w tym miesiącu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwróciło uwagę, że okres wzmożonego składania wniosków próbują wykorzystać cyberprzestępcy. Resort przypomniał, że wypełnianie i składanie wniosku o 500 plus jest całkowicie bezpłatne.

Z kolei pod koniec czerwca Ministerstwo Cyfryzacji ostrzegało natomiast przed wzmożoną aktywnością oszustów w trakcie okresu wyprzedaży. "Nie daj się puścić z torbami" - apelował resort.

Autor: mp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock