Bez dostępu do ważnych usług. Resort zapowiada prace serwisowe

Z kraju

Rewolucja dla kierowców. Punkty karne sprawdzisz w internecieTVN Turbo
wideo 2/3

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o planowanych pracach serwisowych. Z tego powodu przez kilkanaście godzin użycie profilu zaufanego może być niemożliwe. Ponadto niedostępne mogą być Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, a także serwisy Obywatel.gov.pl i mDokumenty.

Jak poinformowano w komunikacie, utrudnienia mogą wystąpić od poniedziałku od godziny 17.00 do wtorku do godziny 7.00.

W tym czasie niemożliwe może być również skorzystanie z aplikacji Scentralizowanego Systemu Dostępu do Informacji Publicznej.

Spore utrudnienia

Profil Zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie i podpisać elektroniczne dokumenty. Na przykład gdy składamy wniosek przez internet, nie trzeba go drukować, podpisywać i skanować albo dosyłać go pocztą do urzędu.

Wystarczy, że podpiszemy go profilem zaufanym.

Dzięki profilowi mamy dostęp do usług online dostępnych w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej, Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej.

W efekcie bez wychodzenia z domu możemy zgłosić narodziny dziecka, możemy się zameldować i wymeldować, złożyć wniosek o dowód osobisty, wydanie wtórnika prawa jazdy, czy sprawdzić punkty karne.

Obywatel.gov.pl to z kolei źródło informacji o usługach, które państwo świadczy obywatelom. Na stronie znajdziemy informacje o tym, co należy zrobić, co przygotować, gdzie pójść, a co można załatwić bez wychodzenia z domu.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock