Z kraju

Celem oszustów jest kradzież pieniędzy z konta. Duży bank ostrzega

Z kraju

Kawecki o metodach uwierzytelniania stosowanych przez bankiTVN24 BiS
wideo 2/4

mBank ostrzega przed fałszywymi wiadomościami od oszustów. "Instalacja złośliwego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem" - wskazano w komunikacie. Skutkiem może być utrata pieniędzy na rachunku bankowym.

W ostatnich dniach przestępcy, podszywający się pod mBank, rozsyłają wiadomości e-mail, zawierające fałszywą informację o zarejestrowaniu zlecenia przelewu.

W przykładowej treści fałszywego maila, który mBank opublikował na swojej stronie internetowej, odbiorca proszony jest o zatwierdzenie zrealizowania przelewu.

Do maila dołączony jest załącznik w formacie .DOCX do pobrania. Otworzenie pliku może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym oprogramowaniem.

Przykładowy mail, który przesyłają cyberprzestępcy podszywający się pod mBankmbank.pl

Przedstawiciele banku zwrócili uwagę, że instalacja takiego oprogramowania może skutkować przejęciem przez cyberprzestępców kontroli nad urządzeniem. W efekcie do oszustów mogą trafić nasze dane, na przykład loginy i hasła do kont bankowych. Jak wskazano, celem przestępców jest wyłudzenie poufnych danych, a w konsekwencji kradzież pieniędzy z kont bankowych.

mBank ostrzega klientów

Jeżeli uruchomiliśmy załącznik lub pobraliśmy pliki ze strony internetowej, należy jak najszybciej przeskanować komputer w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Ponadto niezbędna jest zmiana hasła do serwisu transakcyjnego mBanku oraz wszystkich innych kont bankowych, pocztowych i portali społecznościowych. Należy to zrobić korzystając z innego komputera.

Jednocześnie w komunikacie przypomniano, że bank nie wysyła wiadomości e-mail zawierających link do logowania do serwisu transakcyjnego, ani nie prosi o podanie danych osobowych w czasie logowania do serwisu transakcyjnego. Nie prosi także o wykonanie przelewów testowych.

Fałszywe wiadomości

To nie jest jedyne ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami, które pojawiło się w ostatnich tygodniach. Kilka tygodni temu ING Bank Śląski ostrzegał przed e-mailami z groźnymi załącznikami, a pod koniec maja Bank Pekao ostrzegał przed fałszywymi wiadomościami e-mail, informującymi o zablokowaniu dostępu do konta.

Niedawno także Związek Banków Polskich poinformował, że przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy, na przykład Dotpay, PayU, czy Przelewy24. Komunikat w tej sprawie zamieściły na swoim stronach między innymi Credit Agricole i Bank Pocztowy.

Natomiast w marcu Alior Bank opisał przykładowe schematy działania oszustów, którzy wysyłają fałszywe wiadomości za pomocą SMS-ów oraz komunikatorów.

O tym, że można stracić swoje pieniądze niedawno informowała także Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. Fiskus ostrzegał podatników przed fałszywymi mailami informującymi o konieczności uiszczenia brakującej kwoty po rozliczeniu zeznania podatkowego za 2018 roku.

Autor: kris//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock