Z kraju

Litwini kupili polską sieć. Przejmują 440 sklepów

Z kraju

Handel w niedziele w Unii Europejskiej
Handel w niedziele w Unii Europejskiej tvn24bis
wideo 2/3

Litewska grupa Maxima kupiła 93,66 proc. udziałów w Emperii, właścicielu sklepów Stokrotka.

Formalnie przejęcie sieci Stokrotka przez litewską firmę ma zakończyć się dzisiaj. Na ten dzień zaplanowano rozliczenie z akcjonariuszami spółki, którzy zdecydowali się sprzedać swoje akcje. Są to głównie fundusze inwestycyjne i towarzystwa emerytalne. Transakcja nie odbyła się bez problemów. Maxima Grupė w listopadzie zeszłego roku ogłosiła, że chce kupić akcje dające 100 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu po 100 złotych za sztukę. Zapisy zaczęły się w połowie grudnia i miały trwać do drugiej połowy lutego, ale firmy musiały czekać na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dłuższe postępowanie Urząd tłumaczył skomplikowaną materią transakcji.

Ostatecznie UOKiK wydał 4 kwietnia bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Maxima Grupe bezpośredniej kontroli nad Emperia Holding. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie ograniczy konkurencji.

O spółkach

Sieć Stokrotka powstała w 1994 roku w Lublinie, a obecnie posiada łącznie 440 sklepów na terenie całego kraju. Typowe placówki handlowe mają od 200 mkw do 1000 mkw powierzchni sprzedaży. W 2013 roku firma uruchomiła własną sieć logistyczną z centrum dystrybucji w Teresinie koło Warszawy. W I kwartale 2016 roku uruchomione zostało drugie centrum dystrybucyjne w Lublinie. Z kolegi litewska grupa Maxima prowadzi sieci sklepów detalicznych w Polsce, krajach nadbałtyckich i Bułgarii. W Polsce do spółki należą dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano.

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości