Czterysta sklepów w Polsce może zmienić właściciela. Urząd bierze transakcję pod lupę

Z kraju

Ceny żywności coraz wyższe TVN24 BiS
wideo 2/4

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Maxima Grupe kontroli nad właścicielem sieci sklepów Stokrotka. Urząd chce sprawdzić, czy transakcja nie wpłynie negatywnie na konkurencję.

Jak czytamy w komunikacie UOKiK, "Urząd uznał, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na lokalnych rynkach sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku i krajowym rynku zaopatrzenia w te produkty". "Ponadto uczestników koncentracji mogą łączyć również relacje typu dostawca-odbiorca. Maxima wprowadza do obrotu karmy dla zwierząt, płatki zbożowe, konserwy mięsne, pasztety i sosy, a sklepy należące do Emperia mogą być nabywcą tych produktów" - dodano.

Druga faza postępowania

Urząd podał, że postępowanie przeszło do drugiej fazy, ponieważ niezbędne jest przeprowadzenie badania rynku. "UOKiK musi przede wszystkim sprawdzić udziały uczestników transakcji oraz ich konkurentów. Pozwoli to na ocenę, czy koncentracja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji" - czytamy. Wyjaśniono, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia.

Sieć sklepów

Maxima Grupe jest litewską spółką, do której należą działające w Polsce dwie sieci sklepów detalicznych Aldik i Sano. Emperia to zaś firma notowana na GPW, do której należy sieć ponad 400 sklepów Stokrotka. Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów, postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wuhazet / Wikipedia (CC BY 3.0)