"Syneczku, jak premier cię prosi, to staraj się doradzić". Superminister wkracza do polityki

Z kraju

tvn24Super fachowiec

Kim jest Mateusz Morawiecki? Do poniedziałku był prezesem jednego z największych banków, a od kilku dni to kandydat na wicepremiera i ministra rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Jedno jest pewne: przechodząc do służby publicznej i polityki, zrezygnował z wielomilionowego wynagrodzenia, które otrzymywał jako szef banku. - On jest świetnie przygotowany do pilnowania naszych interesów. Jest wybitnym patriotą - mówi o nim działacz opozycji w PRL Wojciech Myślecki. Materiał "Czarno na Białym".

Morawiecki od dawna angażował się w sprawy publiczne. Oprócz pracy w bankowości był także członkiem Rady Gospodarczej, która doradzała premierowi Donaldowi Tuskowi.

- Ja powiedziałem, syneczku jak premier cię prosi, jak coś umiesz, nauczyłeś się, no to oczywiście staraj się doradzić - powiedział o przystąpieniu syna do Rady Gospodarczej Kornel Morawiecki, ojciec Mateusza i założyciel „Solidarności Walczącej”, a dzisiaj poseł Kukiz'15.

- Jestem bardzo radosny z tego powodu. Dumny z syna byłem zawsze - tak Kornel Morawiecki skomentował nominację syna na ministra rozwoju.

Sposób myślenia Morawieckiego musiał spodobać się prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

W programie „Fakty po Faktach” Adam Bielan powiedział, że już od dawna Morawiecki znajdował się w zapleczu eksperckim Prawa i Sprawiedliwości.

Przyszły minister rozwoju od poniedziałkowego ogłoszenia składu rządu Beaty Szydło nie zabrał głosu i zapowiedział, że nie zamierza wypowiadać się publicznie do czasu oficjalnej nominacji.

"Wkracza osoba super skuteczna"

O jego sposobie myślenia świadczyć mogą jego wcześniejsze wystąpienia. - Silna gospodarka musi polegać na budowie polskiego kapitału. Polska się bardzo fajnie rozwinęła, ale ten rozwój gospodarczy jest w dużym stopniu zależny - mówił Morawiecki na corocznym Kongresie Obywatelskim. - To co mnie najbardziej ładuje pozytywną energią, to co pozwala rozwijać mi skrzydła to praca dla Polski - dodawał.

O Morawieckim bardzo pozytywnie mówił też szef Boston Consulting w Polsce Franciszek Hutten-Czapski. - Wkracza osoba superskuteczna w tym, co robi, bardzo pragmatyczna, bardzo zorientowana na efekt swojej pracy - powiedział Hutten-Czapski.

- Za rządów Mateusza Morawieckiego bank zaczął być nazywany perłą w koronie polskiej bankowości - wspominał pracę Morawieckiego w BZ WBK, Hutten-Czapski. - Osoby, które nawet nie są zdeterminowane, przy współpracy z Mateuszem, idą za nim - dodał.

- Jestem w 100 proc. przekonany, że Mateusz nie jest osobą, która się ugina - stwierdził szef Boston Consulting pytany o to, czy Morawiecki będzie innych przekonywał do swoich pomysłów, czy też sam ulegnie sugestiom z zewnątrz.

Syn legendarnego opozycjonisty

Mateusz Morawiecki od dziecka związany był z polityką. Jego ojciec był bardzo aktywnym członkiem opozycji PRL-owskiej. Prof. Mikołaj Iwanow, były działacz opozycji PRL wspomina, jak widział 8-9 letniego Mateusza, który w domu zajmował się przygotowywaniem prasy antykomunistycznej.

Po wybuchu stanu wojennego za Kornelem Morawieckim wydano list gończy. W tym czasie jego rodziną opiekowali się członkowie „Solidarności Walczącej”.

Mateusz Morawiecki był często bity i szantażowany przez aparat władzy, jednak nigdy nie zdradził miejsca, w którym ukrywał się jego ojciec. Zamiast tego sam często brał udział w antykomunistycznych demonstracjach.

"Jest świetnie przygotowany do pilnowania naszych interesów"

- Daliśmy mu minimalną ochronę w momencie, w którym porwano go z ulicy i przeprowadzono mu seans strachu. Kazano mu nawet kopać swój grób. Przeprowadziliśmy wtedy akcję odwetową - wspominał działacz opozycji PRL, a dzisiaj wykładowca akademicki Wojciech Myślecki.

- On jest świetnie przygotowany do pilnowania naszych interesów. Jest wybitnym patriotą - ocenił kandydaturę Morawieckiego, Myślecki. - To była decyzja, która w nim dojrzewała, że trzeba coś jeszcze bezpośrednio zrobić dla Polski - powiedział Myślecki o decyzji Mateusza Morawieckiego, aby przyjąć propozycję wejścia do rządu Beaty Szydło.

Autor: pm/gry

Raporty: