Gigantyczne przejęcie na polskim rynku spożywczym. Powstała największa firma w branży

Z kraju

wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf LotysGrupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych

Grupa Maspex Wadowice została właścicielem kilku fabryk i marek produktów, należących wcześniej do firmy Agros Nova. W efekcie tej transakcji powstała największa w Polsce grupa spożywcza o obrotach przekraczających 4 mld zł.

Jak poinformowała rzecznik Maspeksu Dorota Liszka, we wtorek wadowicka firma sfinalizowała transakcję zakupu wybranych aktywów firmy Agros Nova. Przejęcie obejmuje zakup dwóch zakładów produkcyjnych w Łowiczu i Wąsoszu oraz siedmiu marek produktów. Wśród przejętych marek są: dżemy Łowicz, warzywa konserwowe Krakus, keczupy i koncentraty pomidorowe Kotlin i Włocławek, majonezy, musztardy i sosy Fruktus oraz soki Tarczyn i DrWitt. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Lider w wielu segmentach

Według przedstawicielki spółki jest to jedno z największych przejęć w branży spożywczej w Polsce. W jego efekcie powstała największa polska grupa spożywcza o obrotach ponad 4 mld zł, lider w wielu segmentach rynku spożywczego z silnymi, rozpoznawalnymi markami. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że przejęcie fabryk i marek Agros Nova nie wiążą się ze zmianami w ich funkcjonowaniu - działalność przyłączonej spółki będzie prowadzona w oparciu o pracowników firmy Agros Nova ze wszystkich lokalizacji - Łowicza, Wąsosza i Warszawy. Na bazie firmy Agros Nova Maspex utworzy kolejną jednostkę biznesową w Polsce, która będzie zarządzana z Warszawy.

Największa akwizycja w historii

Grupa Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Jest właścicielem m.in. takich marek jak Tymbark, Lubella, Plusssz, Puchatek i DecoMorreno. Posiada spółki zależne i zakłady produkcyjne w Polsce, Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech i Litwie. W zeszłym roku spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowiła sprzedaż zagraniczna. Przejęcie wybranych aktywów Agros Nova jest 17. i największą akwizycją w historii wadowickiej firmy, w tym ósmą na rynku polskim.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf Lotys