Maspex kupuje producenta wody w Rumunii

Z kraju

wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf LotysMaspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych

Grupa Maspex Wadowice zawarła wstępną umowę na zakup spółki Rio Bucovina, do której należy 10 proc. rynku wody w Rumunii, co daje jej pozycję wicelidera pod względem udziałów ilościowych. Do sfinalizowania transakcji wymagana jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Rumunii.

Rio Bucovina to jeden z największych producentów naturalnych wód mineralnych na rynku rumuńskim. Według danych AC Nielsen, Bucovina pod względem udziałów ilościowych, to drugi gracz na rumuńskim rynku wody, do której należy prawie 10 proc. rynku (dane za kwiecień-maj 2015).

Ważny rynek

Będzie to 18 przejęcie Grupy Maspex Wadowice i trzecie na rynku rumuńskim. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, wiodącego producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini - najstarsze znaki towarowe w segmencie krakersów i precli. To zdecydowani liderzy, do których należy 1/3 rynku krakersów i ok. 20 proc. rynku precli.

Rumunia jest dla Maspeksu drugim, po Polsce, co do wielkości rynkiem, zarówno jeżeli chodzi o obroty, poniesione inwestycje, jak i siłę nabywczą, co z punktu widzenia producentów produktów spożywczych jest bardzo ważne. Obecnie Maspex to znany w tym kraju producent produktów instant, soków, nektarów i napojów, makaronów oraz krakersów i precli.

Spółka pojawiła się w Rumunii w 1996 roku i obecnie jest jednym z największych polskich inwestorów w tym kraju.

Maspex Wadowice jest jedną z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w segmencie produktów spożywczych. Firma jest zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach, na Słowacji, czołowym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Litwie. Jest również wiodącym producentem produktów instant (kawa cappuccino, kakao, zabielacze w proszku do kawy, herbatki rozpuszczalne) w Europie Środkowo-Wschodniej. Maspex to także lider na rynku makaronów w Polsce oraz ich wiodący producent w Rumunii. W 2015 roku zakupiła aktywa firmy Agros Nova i dzięki temu stała się liderem na rynku dżemów, keczupów i sosów oraz czołowym producentem w segmencie dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce.

Autor: tol / Źródło: mat. prasowe

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) / Ralf Lotys