Zmiany w zarządzie państwowej telewizji

Z kraju

ShutterstockNa zmiany w zarządzie TVP miał nalegać prezydent Duda

Rada Mediów Narodowych odwołała w czwartek Macieja Staneckiego z zarządu Telewizji Polskiej, a w zamian powołała dwie osoby: Marzenę Paczuską i Piotra Pałkę. Jak podają zgodnie media, zmian miał domagać się prezydent Andrzej Duda.

Rada Mediów Narodowych to organ kolegialny utworzony w 2016 roku, który powołuje i odwołuje zarządy i rady nadzorcze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej. W jej skład wchodzą trzy osoby wybierane przez Sejm i dwie powoływane przez Prezydenta RP.

Kompromis

Jak donoszą media, na powołanie Paczuskiej do zarządu TVP miał nalegać prezydent Andrzej Duda. - Bo od dawna był w konflikcie z Jackiem Kurskim (prezesem TVP - red.). Na jego (Kurskiego-red.) odwołanie nie chciał się zgodzić prezes Kaczyński - powiedział anonimowo jeden z posłów PiS w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Wejście Paczuskiej do zarządu miało więc być rozwiązaniem kompromisowym.

"Rzeczpospolita", powołując się na swoje źródło w TVP napisała, że wejście Paczuskiej do zarządu TVP było warunkiem podpisania przez Dudę nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych. Na jej mocy Telewizja Polska i Polskie Radio mają otrzymać 1,26 mld zł rekompensaty za wpływy abonamentowe utracone w latach 2018-19 wskutek zwolnienia z tej opłaty kolejnych grup społecznych.

Na początku roku nowelizację przyjął parlament, teraz czeka ona już tylko na podpis prezydenta. - I tak Paczuska kosztowała nas 1,2 mld zł - powiedział "GW" poseł PiS.

Paczuska związana jest z TVP od wielu lat. W styczniu 2016 została szefową "Wiadomości", ale półtora roku później Jacek Kurski wręczył jej dymisję. Według rozmówców "Rz" w TVP i PiS powodem zwolnienia było to, że wbrew życzeniu Kurskiego nie zgodziła się na krytykę prezydenta Dudy. Później Paczuska została doradcą prezesa.

Kolejnym nowym członkiem zarządu TVP jest Piotr Pałka z Kancelarii Prezydenta, który doradza Andrzejowi Dudzie w sprawie wizerunku. Wcześniej pracował w biurze programowym TVP, ale został zwolniony w czerwcu 2018 roku. Jak pisze "Rz" stało się to po tym, jak do konkursu Debiuty w Opolu dopuszczono piosenkę "Siła kobiet" zespołu Girls on Fire, której klip nawiązywał do czarnych marszy.

Rada Mediów Narodowych odwołała również Mariusza Staniszewskiego z zarządu Polskiego Radia. Obecnie zarząd spółki jest jednoosobowy. Prezesem spółki pozostaje Andrzej Rogoyski.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock