Z kraju

Znana marka wycofuje się z Polski. Zamyka sklepy

Z kraju

Znana luksusowa marka ma kłopoty. Więc stawia na zapachymat. prasowe
wideo 2/4

Marks & Spencer zamyka w tym miesiącu cztery sklepy, w tym dwa w Warszawie. Popularna brytyjska sieć oficjalnie zakończy swoją działalność w Polsce, o czym uprzedzała już kilka miesięcy temu.

Ostatni warszawski butik działający pod marką M&S zostanie zamknięty 31 lipca. To sklep działający w Galerii Sawa przy ul. Marszałkowskiej. Wcześniej działalność zakończyły sklepy w warszawskich centrach: Złote Tarasy, Arkadia i Targówek oraz butiki koszaliński i wrocławski.

Oprócz Sawy, w Warszawie działa obecnie sklep w galerii Blue City, sklep we Wrocławiu na ul. Oławskiej oraz w Poznaniu. Wszystkie one zostaną zamknięte 16 lipca br.

Firma nie informuje obecnie o losach placówki w Łodzi i Gdyni.

Co ze zwrotami?

W trakcie działalności M&S proponował klientom założenie karty lojalnościowej. Jak informuje firma, z dniem zamknięcia sklepów, karty stracą ważność. Do tej pory uprawniała ona m. in. do uczestnictwa w akcjach promocyjnych i umożliwiała zbieranie punktów za zakupy, które uprawniały do zniżek.

Jednocześnie sklep zastrzegł sobie, że dla zakupów, które klienci zrobili po 20 czerwca, nie obowiązuje dotychczasowa polityka zwrotów.

Oczywiście kupujący wciąż będą mogli korzystać z praw konsumenckich gwarantowanych ustawowo, co m.in. oznacza, że klienci nie będą dokonywać zwrotów czy wymian tylko dlatego, że kupiona bluzka czy spodnie nie przypadły im do gustu. Do tej pory M&S umożliwiał to swoim klientom.

Zgodnie z ustawą sklep będzie musiał dokonać zwrotu jedynie w sytuacji, gdy sprzedany przez niego produkt miał wadę, ale pod warunkiem złożenia przez klienta reklamacji.

M&S informuje o tym na swojej stronie internetowej.

Kłopoty marki

Marks and Spencer to brytyjska marka działająca w 50 krajach, w których ma około 1000 butików. W Polsce działał od 1999 r .

Decyzja o zamknięciu jest podyktowana słabymi wynikami. W ubiegłym roku brytyjski koncern informował, że działalność na dziesięciu rynkach przyniosła 45 mln funtów straty, a niektóre rynki przynosiły straty przez ostatnich pięć lat. W efekcie Marks & Spencer ogłosił zamiar zamknięcia wszystkich 53 sklepów własnych na dziesięciu rynkach, w tym w Polsce.

Jednocześnie, jak informuje "Financial Newsweek", notowana na londyńskiej giełdzie M&S Group zniżkowała podczas 10 ostatnich sesji. We wtorek analitycy Goldman Sachs wydali dla akcji firmy ocenę "sprzedawaj". Na dzień 5 lipca wartość akcji to około 357 funtów.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl