Powiew optymizmu. Lepsza koniunktura w przemyśle

Z kraju

ShutterstockPKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc.

Wskaźnik PMI dla Polski w listopadzie wzrósł do 51,9 pkt. z 50,2 pkt. w październiku - poinformowała w czwartek firma Markit badająca koniunkturę. To odczyt lepszy od prognozy na poziomie 50,7 pkt.

PMI to wskaźnik opracowany dla określenia ogólnego obrazu sytuacji w sektorze produkcyjnym. Wskaźnik równy 50,0 oznacza brak zmian w porównaniu z miesiącem poprzednim. Wielkości powyżej 50,0 oznaczają poprawę, a poniżej 50,0 - pogorszenie.

"Według najnowszych badań przeprowadzonych przez IHS Markit w listopadzie warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym były coraz lepsze. Wyraźna poprawa wiązała się głównie z ponownym wzrostem liczby nowych zamówień, który doprowadził do szybszego wzrostu wielkości produkcji i poziomu zatrudnienia" - napisano w komentarzu. Dodano, że "mniej pozytywne wyniki badań dotyczyły zamówień eksportowych oraz kosztów produkcji – liczba zleceń z rynków zagranicznych ponownie spadła, a średnie koszty poniesione przez polskich producentów wzrosły w najszybszym tempie od czterech i pół roku". Markit przewiduje, że po okresie deflacji, który rozpoczął się w połowie 2014 r., w 2017 r. ceny konsumpcyjne wzrosną o 1,9 proc.

PKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc.:

PKB wzrósł w III kwartale o 2,5 proc.

Autor: PMB / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock