Przetasowania w polskiej chemii. Nowy prezes Grupy Azoty

Z kraju

glogow.naszemiasto.pl / © Piotr KrzyżanowskiZmiany na stanowisku prezesa w Grupie Azoty

Rada nadzorcza na piątkowym posiedzeniu powołała Mariusza Bobera na nowego prezesa Grupy Azoty - poinformowała spółka w komunikacie. Ze stanowisk odwołani zostali: dotychczasowy prezes oraz trzech wiceprezesów firmy. Informację, jako pierwszy podał portal dziennikarz śledczy tvn24.pl Robert Zieliński.

Zastąpi na tym stanowisku Pawła Jarczewskiego, który swoje pełnił je od 30 stycznia 2014 roku.

Mariusz Bober ma 51 lat i jest absolwentem warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej. W przeszłości pracował w dużych grupach kapitałowych takich jak KGHM Polska Miedź, Zakłady Chemiczne Police oraz w małych i średnich firmach na stanowiskach prezesa, członka zarządu lub dyrektora finansowego.

Bogate doświadczenie

Jak sam wskazuje, do swoich kluczowych sukcesów zalicza restrukturyzację Walcowni Metali Łabędy SA w Gliwicach, transformację funduszu inwestycyjnego w stale rosnącą firmę produkcyjną - KGHM Ecoren, skuteczny zakup od Skarbu Państwa firmy Centrozłom Wrocław, opracowanie i realizację programu restrukturyzacji spółki SUPRA Agrochemia.Był przewodniczącym rady nadzorczej Zagłębie Lubin. W latach 2006-2010 był także prezesem KGHM Ecoren. Przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją kruszywa wykorzystywanego do budowy dróg i autostrad.Krajowy potentatGrupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma nieco ponad 32 proc. udziałów. Spółka o przychodach na poziomie 10 mld zł powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Obecnie zrzesza ponad 50 podmiotów w Polsce, a także Niemczech i Senegalu.

Autor: Robert Zieliński, mb//km,gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: glogow.naszemiasto.pl / © Piotr Krzyżanowski

Raporty: