Z kraju

Marian Banaś i 200 tysięcy złotych. Wątpliwości w sprawie oświadczeń majątkowych

Z kraju

"DGP": Prezes NIK nie wytłumaczył się z gotówki
tvn24"DGP": Prezes NIK nie wytłumaczył się z gotówki

Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego Marian Banaś ma pieniądze, których pochodzenia nie potrafi przekonująco wyjaśnić; jego oświadczenia majątkowe są zaś pełne luk - informuje poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Wyniki kontroli służby, która zajmowała się majątkiem prezesa NIK, wciąż są niejawne. "DGP" zauważa, że wiadomo jedynie, iż do prokuratury trafiło zawiadomienie, bo CBA podejrzewa, że składał on "nieprawdziwe oświadczenia majątkowe, zatajał faktyczny stan majątku oraz miał nieudokumentowane źródła dochodu".

Gotówka w domu

Gazeta ustaliła, co wzbudziło największe zastrzeżenia kontrolerów z CBA. Jeden z wątków dotyczy posiadanej przez niego w domu gotówki w wysokości przeszło 200 tys. zł.

- Banaś nie potrafił się przekonująco wytłumaczyć z tych pieniędzy, a zeznania podatkowe i rachunki bankowe nie dały odpowiedzi - mówi źródło "DGP", które zna wyniki kontroli. Kolejne zastrzeżenia - jak informuje gazeta - dotyczą tego, że Marian Banaś nie wpisał do oświadczenia darowizny dla syna w wysokości niemal 2 mln zł, której dokonał po sprzedaży kamienicy w Krakowie.

Nieruchomość zbył w połowie sierpnia tego roku, tuż przed wyborem na prezesa NIK. Syn zaś miał przeznaczyć pieniądze na spłatę kredytu, który był zabezpieczony hipoteką na nieruchomości należącej do ojca. Inna sprawa, która zainteresowała CBA, to - jak podano w artykule - inwestycja Mariana Banasia. Ulokował on ponad 60 tys. zł w rzeźbie i zarobił na tym ok. 10 tys. zł. Gazeta zauważa, że zazwyczaj odbywa się to poprzez zakup certyfikatów, a nie fizyczne nabycie dzieła sztuki. Ciekawe jest w tym wątku, kto oferował alternatywną inwestycję.

"DGP" podaje, że chodzi o piramidę finansową opartą o rynek dzieł sztuki i rozkręconą przez Polkę ze szwedzkim paszportem. Sprawą od ponad dwóch lat zajmuje się prokuratura, a ludzie mieli łącznie stracić ok. 300 mln zł.

Reakcja szefa NIK

W reakcji na publikację prezes NIK oświadczył, że powaga NIK i stanowisko prezesa nie pozwala mu na polemikę w mediach.

"Prokuratura prowadzi postępowanie w tej sprawie, a ja swoimi wypowiedziami nie powinienem utrudniać jej pracy" – oświadczył Marian Banaś.

Stwierdził też, że jest gotowy do pełnej współpracy, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

RAPORT SPECJALNY TVN24.PL: afera wokół prezesa NIK Mariana Banasia >

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości