Mieszkania, oszczędności, auta. Oświadczenia majątkowe nowych ministrów

Z kraju

Marian Banaś nowym ministrem finansów tvn24
wideo 2/2

Nieruchomości Mariana Banasia, oszczędności Dariusza Piontkowskiego oraz kredyty Elżbiety Witek. Sprawdziliśmy, co znalazło się w oświadczeniach majątkowych nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Zmiany w rządzie były związane przede wszystkim z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów i wiceministrów uzyskało mandaty europosłów.

Na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenia majątkowe według stanu na 4 czerwca br.

Marian Banaś

Marian Banaś w oświadczeniu poinformował, że zgromadził około 121 tysięcy złotych oszczędności. Minister finansów ma również w swoim portfelu 7308 dolarów amerykańskich i 1500 euro.

Banaś wykazał, że jest współwłaścicielem - wraz z żoną - mieszkania o powierzchni 76 metrów kwadratowych. Ponadto żona ministra jest właścicielką domu o powierzchni 200 metrów kwadratowych na działce o powierzchni 30 arów (3 tys. metrów kwadratowych). Sam szef MF jest właścicielem gruntów rolnych (nieużytki) o powierzchni 7000 metrów kwadratowych, na których znajduje się dom rodzinny o powierzchni 50 metrów kwadratowych.

To jednak nie wszystko. Szef MF jest właścicielem mieszkania o powierzchni 40 metrów kwadratowych, kamienicy własnościowej o powierzchni około 400 metrów kwadratowych, lokalu mieszkalnego o powierzchni 71 metrów kwadratowych wraz z dwiema komórkami. "Dochód z wyżej wymienionych nieruchomości wyniósł 65,7 tysiąca złotych" - poinformował minister finansów.

Marian Banaś ma cztery udziały w Fundacji św. Jerzego o łącznej wartości około 400 złotych.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE MARIANA BANASIA

Bożena Borys-Szopa

Bożena Borys-Szopa jest właścicielką domu o powierzchni 76,4 metra kwadratowego (spadek po rodzicach, który znajduje się na działce o powierzchni 494 metrów kwadratowych). Ponadto minister rodziny, pracy i polityki społecznej jest współwłaścicielką mieszkania o powierzchni 61,7 metra kwadratowego (współwłasność małżeńska).

Borys-Szopa poinformowała, że zgromadziła blisko 80,5 tysiąca złotych oszczędności. Posłanka PiS wśród dochodów otrzymanych od początku roku do 4 czerwca, wykazała: dietę poselską (nieopodatkowaną) - 15 tysięcy złotych, dietę Rady Ochrony Pracy - 2474 złote (nieopodatkowana), 16,6 tysiąca złotych (opodatkowana), uposażenie poselskie - około 47,5 tysiąca złotych. Ponadto na konto minister wpłynęła emerytura w wysokości 27,9 tysiąca złotych brutto.

Minister jest właścicielką samochodu osobowego Mazda CX-3 z 2017 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE BOŻENY BORYS-SZOPY

Dariusz Piontkowski

Nowy minister edukacji w oświadczeniu majątkowym wykazał oszczędności w wysokości w sumie około 270 tysięcy złotych. Piontkowski posiada również w swoim portfelu: 10-letnie obligacje Skarbu Państwa na kwotę około 24 tysięcy złotych oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, na którym znajduje się kwota około 15 tysięcy złotych. Oba składniki stanowią małżeńską wspólność majątkową. Minister wykazał również ubezpieczenie emerytalne (III filar) w wysokości 45 tysięcy złotych.

Poseł PiS jest współwłaścicielem mieszkań o powierzchni: 48 metrów kwadratowych (współwłasność małżeńska), 45,86 metra kwadratowego (3/32, spadek po ojcu), 48,80 metra kwadratowego (3/32, spadek po ojcu).

Minister wśród dochodów wykazał dietę poselską w wysokości około 30,3 tysiąca złotych brutto oraz uposażenie poselskie w wysokości blisko 139 tysięcy złotych brutto.

Dariusz Piontkowski jest właścicielem Toyoty RAV4 z 2008 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE DARIUSZA PIONTKOWSKIEGO

Elżbieta Witek

Elżbieta Witek w oświadczeniu majątkowym poinformowała, że posiada 2 tysiące złotych oszczędności. Wykazała także mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 63 metrów kwadratowych.

Jak czytamy w dokumencie, minister spraw wewnętrznych i administracji otrzymała uposażenie poselskie w wysokości 44,9 tysiąca złotych oraz dietę parlamentarną - około 15 tysięcy złotych.

Ponadto Elżbieta Witek ma również zobowiązania. Jak poinformowała, pozostało jej do spłaty blisko 25 tysięcy złotych kredytu hipotecznego na zakup mieszkania dla córki. Witek ma również kredyt gotówkowy - około 49 tysięcy złotych i linię kredytową - na 15,5 tysiąca złotych.

Minister jest właścicielką Mitsubishi Colt z 2001 roku.

OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE ELŻBIETY WITEK

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera/Flickr

Raporty: