Chrzanowski rezygnuje z RPP. Pół roku od powołania

Z kraju


Rezygnacja z członkostwa w RPP nie wynika z żadnego konfliktu ani niepokoju wokół RPP, ani NBP - powiedział w poniedziałek Marek Chrzanowski, członek Rady Polityki Pieniężnej.

- Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP - powiedział Chrzanowski.

Co dalej

Wcześniej Stanisław Karczewski, marszałek Senatu podał, że do Senatu wpłynęła rezygnacja Chrzanowskiego. - Będziemy się zastanawiać, co z tym zrobić - powiedział Karczewski. "Na podstawie art. 96 ust. 2 Regulaminu Senatu, wnioskuję o odwołanie przez Senat pana Marka Chrzanowskiego z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej, w związku ze złożoną rezygnacją" - napisano we wniosku Marszałka Senatu w sprawie odwołania członka Rady Polityki Pieniężnej, opublikowanym na stronie Senatu. Senat powołał dra Chrzanowskiego z SGH do RPP w połowie stycznia tego roku. Był on kandydatem PiS.

Marek Chrzanowski (ur. 25 stycznia 1981 r.) zawodowo związany jest z SGH, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. W październiku 2015 r. został koordynatorem sekcji "Gospodarka, praca, przedsiębiorczość" w Narodowej Radzie Rozwoju powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Wybór następcy

- O rezygnacji zadecydowały tylko i wyłącznie sprawy osobiste - poinformowała Martyna Wojciechowska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP. Zaznaczyła, że Chrzanowski weźmie udział we wrześniowym, decyzyjnym posiedzeniu RPP. Uzupełnienie składu RPP powinno nastąpić nie później niż 3 miesiące od odwołania członka Rady - wynika z ustawy o NBP. Z regulaminu Senatu wynika z kolei, że po odwołaniu członka RPP marszałek wyznaczy termin na składanie wniosków o powołanie nowego członka Rady i będzie on trwał od 14 do 30 dni.

Zobacz rozmowę z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS o polskiej gospodarce (12.08.2016):

Łukasz Kijek o najnowszych danych dotyczących PKBTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: