Marczuk: będą ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Z kraju

Marczuk: w lipcu zniesienie testu rynku pracy dla ponad 200 zawodówTVN24 BiS
wideo 2/3

W lipcu będzie gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów. Szykowane są także inne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców z krajów kulturowo bliskich Polsce - powiedział w czwartek w programie "Bilans" w TVN24 BiS Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki socjalnej.

Jak zaznaczył Marczuk, sposobem na znalezienie dodatkowych pracowników na polskim rynku jest "mądra polityka imigracyjna". Jego zdaniem, do Polski powinny przyjeżdżać osoby z krajów bliskich Polsce kulturowo, wykształcone i młode.

- Ministerstwo rodziny podejmuje w tej sprawie bardzo istotne inicjatywy. W lipcu będzie już gotowe rozporządzenie, które zniesie test rynku pracy dla ponad 200 zawodów. (...) Głównie są to zawody budowlane - poinformował Marczuk.

Nowa ustawa

Dodał, że w lipcu MRPiPS przedstawi również projekt ustawy o rynku pracy, w którym znajdą się kolejne ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców "z krajów bliskich kulturowo". Do tej pory szczególne procedury obowiązywały w przypadku obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.

- Między innymi tam będzie wydłużanie tego słynnego oświadczenia, na podstawie którego przyjeżdżają te osoby, z 6 do 12 miesięcy. I również inne rozwiązania, które będą iść w tym kierunku - powiedział wiceszef MRPiPS. Test rynku pracy to procedura związana z zatrudnianiem cudzoziemców, potwierdzająca, że nie ma chętnych na dane stanowisko obywateli Polski lub UE.

Autor: tol//dap / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock