Marczuk o 500 plus: nie wyobrażam sobie, by jakiś rząd wycofał się z tego programu

Z kraju

tvn24Marczuk o 500 plus: od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenie

- Mam nadzieję, że Senat przyjmie ustawę bez poprawek - mówił o 500 plus w TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodał, "od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenie". Trwają prace nad tym, by ułatwić ich składanie za pomocą bankowego konta internetowego.

W piątek o godz. 12 rozpocznie się posiedzenie Senatu, który zajmie się ustawą o wychowaniu dzieci. W razie przegłosowania programu przez senatorów, 500 plus trafi do Kancelarii Prezydenta.

Wiceminister Marczuk był pytany o to, czy jeszcze w weekend pod ustawą znajdzie się podpis prezydenta. - Nie wiem, czy jest to realne. Nie wiem jaki jest kalendarz prezydenta, natomiast nam zależy żeby jak najszybciej ustawa była opublikowana w Dzienniku Ustaw.

- Samorządy mają wówczas więcej czasu na przygotowanie. Tydzień po dacie publikacji samorządy otrzymują pieniądze. Stąd zależy nam na tym żeby jak najszybciej ta ustawa stała się faktem - dodał wiceminister.

"Zgodnie z harmonogramem"

- W tej chwili mamy około sześciu tygodni do 1 kwietnia i to jest termin, który w trakcie konsultacji usłyszeliśmy od samorządów, że jest on w miarę realny. Wydaję mi się, że idziemy zgodnie z harmonogramem - zapewniał Marczuk.

Jak dodał, "od 1 kwietnia rodzice będą mogli składać wnioski o świadczenie. Będzie to można zrobić w formie papierowej w urzędzie gminy, będzie można też pobrać wniosek na stronie internetowej i wysłać pocztą. Pracujemy z minister cyfryzacji żeby można było to także zrobić online za pośrednictwem bankowości elektronicznej".

- To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia ok. 20 mln użytkowników bankowości elektronicznej złożenie takiego wniosku bezpośrednio po zalogowaniu na koncie bankowym albo na stronie ZUS-u - wyjaśniał Marczuk.

Na stronie banku będzie zatem dostępny wniosek o świadczenie przysługujące w ramach 500 plus. Taki wniosek będzie trafiał bezpośrednio do gminy zajmującej się wypłatą świadczenia. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymamy mailem albo w komunikatorze banku.

To zdaniem wiceministra ma pomóc w płynnym składaniu wniosków, choć jak zapewniał "w pierwszym okresie, nawet jeżeli złożymy wniosek w maju, czy czerwcu, to świadczenie będziemy otrzymywać z wyrównaniem od 1 kwietnia".

Egzekucja komornicza

Wiceminister był także pytany o kwestię egzekucji komorniczej. - Bezpośrednio w ustawie jest zapisane, że 500 plus jest zwolnione z egzekucji komorniczej. Natomiast w sytuacji, gdy pieniądze przepływają na rachunek bankowy, to zawsze jest tak, że komornik nie zwraca uwagi skąd są - mówił Marczuk.

Zwracał jednak uwagę, że "osoby, które wiedzą, że może dojść do takiej sytuacji życzą sobie przekazu pocztowego bądź przychodzą po pieniądze w gotówce". To zdaniem wiceministra, "sztuczny problem".

Jak podkreślił Marczuk, nie wyobraża sobie żeby następny rząd "cofnął ten program biorąc pod uwagę, to w jakiej sytuacji demograficznej się znajdujemy".

Autor: mb//km / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: