Głód przedszkoli. "Fajnie byłoby, gdyby powstawały w firmach"

Z kraju

tvn24Jest wielkie zapotrzebowanie na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od roku do trzech lat

Dobrze byłoby, gdyby przedszkola, szczególnie dla dzieci do trzech lat, powstawały w dużych firmach, gdzie pracują rodzice - ocenił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.

- Fajnie byłoby, gdyby przedszkola powstawały w firmach, ale dla młodszych dzieci. To, co my obserwujemy, to wielkie zapotrzebowanie Polaków na miejsca opieki nad dziećmi w wieku od roku do trzech lat - powiedział Marczuk.

Jak zaznaczył, podejmowanie decyzji o stworzeniu przedszkola leży jednak w gestii przedsiębiorców.

- Ale to już jest ich zadanie, żeby konkurować o pracownika. Dopóki był rynek pracodawcy, to firmom nie opłacało się inwestować w tego rodzaju usługi, bo nie musiały walczyć o pracownika. Podejrzewam, że w miarę upływu czasu będzie się tak działo - przewidywał wiceminister.

Przedszkola dla trzylatków

Jego zdaniem od września 2017 sprawa z przedszkolami "zostanie domknięta".

- Każdy Polak, który będzie chciał zapisać dziecko do taniego, publicznego przedszkola, będzie mógł to zrobić. Od września wchodzi przepis, który mówi, że gminy mają +podstawić+ miejsce także rodzinom, które mają trzylatka - wyjaśniał Marczuk.

Od 1 września 2016 r. obowiązkiem przedszkolnym są objęte dzieci sześcioletnie. Natomiast wszystkie dzieci cztero- i pięcioletnie mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Od 1 września 2017 r. regulacja ta obejmie także dzieci trzyletnie.

Zgodnie z ustawą przekształcenie oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola zostanie przesunięte z 1 września 2016 r. na 1 września 2019 r.

Przedszkolakom pokazano ubój reniferów. Debata kobiet o kontrowersyjnej wycieczce:

Przedszkolakom pokazano ubój reniferów. Debata kobiet o kontrowersyjnej wycieczceTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24