Marczuk: pierwsze wypłaty 500 zł na dziecko już w kwietniu

Z kraju

TVN24 BiSBartosz Marczuk o programie Rodzina 500 plus

Pierwsze wypłaty w ramach programu Rodzina 500 plus odbędą się już w kwietniu - powiedział Bartosz Marczuk. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej mówił w TVN24 BiS, że osoby starające o świadczenie nie muszą się śpieszyć. - Można złożyć wniosek nawet w czerwcu. Wtedy dostaniemy pieniądze z wyrównaniem za kwiecień, maj i czerwiec - dodał.

Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej przyznał w TVN24 BiS, że prace nad ostatnim etapem wdrożenia programu Rodzina 500 plus są bardzo intensywne. - Mamy jeszcze miesiąc. W piątek 1 kwietnia wystartuje program - zapewnił Bartosz Marczuk i dodał, że właśnie tego dnia będzie można już złożyć wnioski o 500 zł na dziecko.

Jak złożyć wniosek?

- Trzeba pamiętać, że wnioski będzie można złożyć również drogą internetową, a także przez bankowość elektroniczną. Gotowość, aby w tym projekcie uczestniczyć wyraziło około 10 banków. Zatem wniosek będzie można złożyć bez wychodzenia z domu, bez odwiedzania urzędu i bez zakładania nowych platform - dodał wiceminister. Gość TVN24 BiS stwierdził, że osoba, która 1 kwietnia złoży wniosek o świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus, być może otrzyma pieniądze jeszcze w kwietniu.

Kiedy pieniądze?

- Pierwsze wypłaty odbędą się już w kwietniu, ale wolałbym bym bezpiecznie mówić że będzie to maj. Pamiętajmy, że w pierwszym okresie gmina ma trzy miesiące od daty złożenia kompletnego wniosku na podjęcie decyzji i wypłatę - powiedział Marczuk i dodał, że osoby, które złożą wniosek później też dostaną pieniądze z wyrównaniem. - Nie trzeba tak bardzo się śpieszyć. Można złożyć wniosek nawet w czerwcu i dostaniemy wtedy pieniądze z wyrównaniem za kwiecień, maj i czerwiec - wyjaśnił Marczuk.

500 zł na dziecko

W kwietniu ruszy program "Rodzina 500 plus", w ramach którego rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka. Wsparcie dostanie każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców: zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim, jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w związkach nieformalnych.

Ile kosztuje dziecko? Sprawdź na co wydać 500 zł na dzieckoTVN24 BiS

Autor: msz///bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ

Raporty: