Walka z wyłudzeniami i digitalizacja. Planowane zmiany w 500 plus

Z kraju

ShutterstockJakie zmiany są planowane w 500 plus?

- Chcemy iść w stronę dalszej digitalizacji programu 500 plus, by obsługiwać go w sposób przyjazny dla ludzi ubiegających się o wsparcie - podkreślił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, który we wtorek spotkał się w Łodzi z samorządowcami.

Na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, poprzedzającej jego spotkanie z samorządowcami, Marczuk poinformował, że jest to jedno z cyklu spotkań, jakie wiceministrowie i minister rodziny Elżbieta Rafalska odbywają na terenie całego kraju przed przedstawieniem w marcu Radzie Ministrów dokumentu będącego przeglądem systemu wsparcia rodzin. Jak zaznaczył, program 500 plus jest oceniany pozytywnie, jednak wymaga on korekt w postaci dalszej digitalizacji systemu i rozwiązań zapobiegających wyłudzaniu nienależnych świadczeń.

Co można załatwić online?

- Ministerstwo Rodziny od stycznia oferuje usługi online - jest możliwość założenia Karty Dużej Rodziny, złożenia wniosku o becikowe, świadczenie z funduszu alimentacyjnego czy 500 plus. Chcielibyśmy przed nowym okresem zasiłkowym, aby również o świadczenia rodzinne można było składać wnioski online - podkreślił wiceminister. Zdaniem Marczuka MRPiPS wprowadziło znaczącą zmianę w kontaktach z obywatelami.

- Zamiast domagać się sterty dokumentów, przeszliśmy na kulturę oświadczeń - obywatele oświadczają pewne rzeczy, a my wyposażamy urzędników, którzy przyznają świadczenia, w narzędzia do sprawdzenia ich prawdomówności na podstawie dokumentów, które już są w rejestrach państwowych - wyjaśnił.

Wyłudzanie świadczeń

Jeśli chodzi o funkcjonowanie programu 500 plus, problematyczne i wymagające korekty przepisów są - zdaniem wiceministra - sytuacje, w których wyłudzane są nienależne świadczenia związane z tzw. dochodem utraconym. - Osoby przychodzą do gminy i oświadczają, że spełniają kryterium dochodowe, bo rozwiązały umowę o pracę. W niektórych przypadkach jest tak, że podpisują umowę z tym samym pracodawcą kilka dni później, a cała operacja odbywa się tylko po to, aby dostosować dochody do możliwości otrzymania świadczenia na pierwsze dziecko lub na wszystkie dzieci w świadczeniach rodzinnych. Ta kwestia wymaga doprecyzowania, aby do tych sytuacji nie dochodziło - zaznaczył. Bez zmian - według Marczuka - pozostaną główne założenia programu 500 plus - a więc to, że jest to świadczenie wypłacane do 18. roku życia dziecka, nieopodatkowane, powszechne - czyli od drugiego dziecka w górę bez kryterium dochodowego, a na pierwsze dziecko z kryterium 800 zł lub 1200 zł netto na osobę w rodzinie.

Zmniejszenie ubóstwa

Ministerstwo pozytywnie ocenia program 500 plus z perspektywy jego trzech głównych celów: pronatalistycznego, inwestycji w rodzinę i redukcji ubóstwa wśród dzieci. - Jeśli chodzi o redukcję ubóstwa wśród najmłodszych Polaków, to wynik jest wręcz fenomenalny. Z mikrosymulacji prof. Ryszarda Szarfenberga wynika, że skrajne ubóstwo wśród dzieci w Polsce zmalało od 77 do 94 proc. Wszyscy obserwujemy też efekty programu 500 plus w postaci inwestycji w rodzinę - ludzie nie muszą się zapożyczać, wysłali dzieci na kolonie i dodatkową edukację. Liczba ciąż w 2016 roku wzrosła o 15 tys. w stosunku do poprzedniego roku - dodał. Jak poinformował wicewojewoda Karol Młynarczyk, w województwie łódzkim wydano łącznie ponad 175 tys. decyzji przyznających prawo do świadczenia 500 plus. Przez dziewięć miesięcy ubiegłego roku zostało wypłaconych 1,8 mld zł. - Często podnoszono kwestię ryzyka, że pieniądze mogą być wydawane nieprawidłowo. W województwie łódzkim tylko 224 świadczenia zostały zrealizowane w formie rzeczowej lub usług. O praktycznej likwidacji ubóstwa świadczy też spadek liczby wniosków o udzielenie świadczeń z pomocy społecznej, który w Łódzkiem wynosi 26,6 proc. Spadek wydanych decyzji o udzielenie pomocy społecznej wynosi 25 proc. Nie mam żadnych wątpliwości, że program 500 plus jest sukcesem - podkreślił Młynarczyk.

Zobacz: Kobiety mniej pracują przez 500 plus? Debata Młodych w TVN24 BiS (Film z 24.02.2017)

Kobiety mniej pracują przez 500 plus? "Debata Młodych" w TVN24 BiSTVN24 BiS

Autor: azb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: