Aktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatAktywa rezerwowe Polski wyniosły 90,6 mld euro. To rekord

Na koniec marca 2015 roku, aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez Narodowy Bank Polski, wyniosły 90,6 mld euro, a w przeliczeniu na dolary 97,1 mld - wynika z danych opublikowanych dzisiaj przez NBP.

Poziom rezerw wyrażony w euro był o 3,7 mld euro wyższy niż na koniec lutego i wynosił 90,6 mld euro - najwięcej w historii. Stan rezerw wyrażony w dolarach był niższy, bowiem według najnowszych danych wynosił 97,1 mld dol. wobec 97,5 mld dol. miesiąc wcześniej. To z kolei najmniej od stycznia 2011 r.

Inwestycje

Do jednych z głównych zadań Narodowego Banku Polski należy zarządzanie rezerwami dewizowymi, przez dbanie o o maksymalizowanie ich zyskowności. Priorytetem pozostaje jednak przy tym ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Jak czytamy na stronie polskiego banku centralnego, NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

Autor: mb/ps / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu