Jest nowy pełnomocnik rządu do spraw megalotniska

Z kraju

Tak mogłoby wyglądać CPK. Trzy propozycjeCPK
wideo 2/5

Marcin Horała w czwartek został wiceministrem infrastruktury, pełnomocnikiem rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - poinformowała tego dnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

"Premier Morawiecki powołał pana Marcina Horałę na Sekretarza Stanu oraz powierzył mu obowiązki Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego" - podała w czwartek na Twitterze Kancelaria Premiera. Horała zastąpił na tym stanowisku Mikołaja Wilda.

Nowy pełnomocnik rządu powiedział w czwartek, że najbliższe decyzje dotyczące Centralnego Portu Komunikacyjnego to wybór doradcy strategicznego oraz prezesa spółki celowej Centralny Port Komunikacyjny.

- Przede wszystkim ten projekt trzeba kontynuować zgodnie z harmonogramem i z tym, co zostało ustalone - stwierdził.

Przewodniczący komisji ds. VAT

Marcin Horała (poseł PiS od 2015 r.) w poprzedniej kadencji Sejmu był - od lipca 2018 r. - przewodniczącym sejmowej komisji śledczej ds. VAT. Jej celem było zbadanie prawidłowości działań organów i instytucji odpowiedzialnych za zapewnienia wpływów z tytułu podatku VAT i akcyzy do budżetu w latach 2007-2015. Horała uczestniczył też w pracach m.in. Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz w kilku podkomisjach i zespołach parlamentarnych. Horała jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 2004 roku ukończył wydział nauk społecznych oraz politologię, a w 2006 roku - wydział prawa i administracji.

CPK

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, a docelowo - ok. 100 mln.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Autor: mp / Źródło: PAP