Błąd w PIT to kłopoty z ZUS. "Spowoduje zaniżenie składek"

Z kraju

tvn24Błąd przy obliczaniu firmowego dochodu spowoduje zaniżenie składek na ubezpieczenia społeczne

Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tak zwanego małego ZUS plus - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Jak podaje gazeta, z obniżki składek może już w marcu skorzystać około 320 tys. najmniejszych firm. "W małym ZUS plus są one uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu PIT" - czytamy.

Zaległości

Doradca podatkowy Artur Kowalski mówi, że każda pomyłka podatkowa spowoduje błędne wyliczenie składki. "Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS" - tłumaczy.

Jak dodaje inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka, błędy często wychodzą dopiero podczas kontroli po trzech, czterech latach. "A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo" - przestrzega. Dziennik podaje, że pomyłka jest możliwa jeszcze na etapie liczenia dochodu z działalności. Z informacji, które zdobył w Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że na potrzeby PIT dochód można pomniejszyć o straty z poprzednich lat oraz ulgi, ale dla celów ZUS nie można już tego zrobić.

"Ten, kto obniży dochód o straty czy ulgi, będzie miał od razu zaniżoną składkę" - mówi Artur Kowalski.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24