TVN24 Biznes | Z kraju

Dofinansowanie dla żłobków. Niedługo stratuje nabór

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności
Piotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietnościTVN24 Biznes
wideo 2/3
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o wpływie 500 plus na wzrost dzietności

W poniedziałek startuje nabór ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus". Samorządy mogą się starać o dofinansowanie nawet do 33 tysięcy złotych na jedno nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Od 2018 r. budżet programu zwiększył się ze 151 mln zł do 450 mln zł.

- Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego chcieliśmy dać więcej czasu na zapoznanie się z zasadami programu wszystkim zainteresowanym, czyli zarówno jednostkom samorządowym, jak i podmiotom niepublicznym. To podobnie jak w latach poprzednich 450 mln zł na tworzenie nowych i dofinansowanie już istniejących miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi - wskazała minister rodziny Marlena Maląg.

Zasady

W przypadku modułu obejmującego nowe miejsca opieki utworzone przez gminy zgłoszenia można składać do 16 października. Natomiast termin na składanie wniosków dla pozostałych modułów upływa 6 listopada.

Przyspieszono też czas na ogłoszenie wyników. W przypadku modułu na tworzenie nowych miejsc przez gminy będzie to 27 listopada 2020 r., a dla pozostałych modułów – 15 stycznia 2021 r.

- Każdy rodzic dobrze wie, jak ważna dla łączenia życia rodzinnego z aktywnością zawodową jest dostępność miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi. Celem programu 'Maluch plus' jest właśnie wspieranie rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 - podkreśliła szefowa MRPiPS.

Dofinansowanie

W Polsce działa obecnie ponad 6,4 tys. żłobków i klubów dziecięcych, które oferują blisko 192 tys. miejsc opieki. To o niemal 100 tys. więcej niż jeszcze w 2015 roku.

Minister zachęciła do składania ofert do przyszłorocznej edycji programu "Maluch plus". - Jeżeli chodzi o tworzenie nowych miejsc przez jednostki samorządu terytorialnego, to dofinansowanie może wynieść nawet 33 tys. zł na jedno nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym – na terenie gmin, gdzie do tej pory nie funkcjonowały żadne żłobki lub kluby dziecięce utworzone przez jednostki samorządu terytorialnego. Na terenie gmin, gdzie takie placówki funkcjonują, to do 30 tys. zł na 1 nowe miejsce w żłobku lub klubie dziecięcym. To jest o 5 tys. zł więcej niż w edycji 2020 - zaznaczyła szefowa resortu rodziny.

Dodała, że w przypadku nowych miejsc tworzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządowe, dofinansowanie wynosi do 10 tys. zł. Z kolei dofinansowanie na utworzenie 1 nowego miejsca u dziennego opiekuna wynosi do 5 tys. zł.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości