Nowy przewoźnik na polskim niebie. Zaskakująca zmiana

Z kraju

Ekspert o liczbie pasażerów obsłużonych w polskich portach lotniczychTVN24 BiS
wideo 2/5

W marcu 2020 roku na polskim niebie pojawią się nowe połączenia do Wiednia. Nie będzie ich jednak realizowała austriacka linia lotnicza Lauda. To o tyle zaskakujące, że wcześniej taką informacją pochwalili się przedstawiciele portu w Modlinie.

Pod koniec października na stronie podwarszawskiego lotniska poinformowano, że mazowiecki port pozyskał kolejnego przewoźnika. "Lauda uruchamia nowe połączenie do Wiednia już od marca 2020" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

"Współpraca z Laudą i zaufanie, jakim obdarzyła nasze lotnisko austriacka linia lotnicza pokazuje, jak nasz port jest postrzegany na rynku lotniczym" - mówił, cytowany w komunikacie, Leszek Chorzewski, p.o. prezesa zarządu Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Dodatkowo, w informacji zamieszczono także wypowiedź prezesa zarządu Lauda Andreasa Grubera.

Lauda jest już obecna w Polsce. Przewoźnik obsługuje połączenia między Krakowem a Stuttgartem w Niemczech.

Lauda została założona przez austriacką legendę sportu motorowego i biznesu lotniczego, Nikiego Laudę. W 2019 roku z usług przewoźnika ma skorzystać ponad 6,5 miliona pasażerów. Pod koniec grudnia ubiegłego roku irlandzka linia Ryanair kupiła 100 procent udziałów w spółce Laudamotion.

Malta Air wchodzi do Polski

Teraz okazuje się jednak, że połączenia do Wiednia będą realizowane przez innego przewoźnika - Malta Air. Logo przewoźnika widnieje już w systemie rezerwacyjnym na stronie Ryanaira. Malta Air to linia lotnicza kupiona w czerwcu br. przez irlandzkiego przewoźnika.

Połączenia między Wiedniem a Modlinem to niejedyne rejsy, które ma obsługiwać Malta Air od sezonu letniego 2020. Na liście pojawiły się także połączenia ze stolicy Austrii między innymi do Cagliari, Dortmundu, Madrytu, Rimini oraz Zadaru.

Jako pierwszy o sprawie poinformował branżowy portal Fly4free.pl.

Bezpośrednie połączenia do Wiednia z Warszawy już teraz mają w swojej ofercie Polskie Linie Lotnicze LOT, Wizz Air oraz Austrian Airlines.

Najwięksi przewoźnicy

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że Ryanair obsłużył w ubiegłym roku w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu regularnym 11,5 miliona pasażerów. To najlepszy wynik spośród wszystkich przewoźników obecnych w Polsce.

Nieco mniej, bo 10,5 miliona pasażerów obsłużyły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Na trzecim miejscu znalazł się Wizz Air - 8,7 miliona pasażerów. Poza podium sklasyfikowano Lufthansę. Niemiecka linia lotnicza obsłużyła 2,2 miliona pasażerów.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock