Kontrole i specjalne strefy. Sprawdź, jak działają lotniska w czasie ŚDM

Z kraju


Bezwzględny zakaz wykonywania lotów przez lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne a zwłaszcza dronów wprowadzono w części Małopolski. Do tego należy spodziewać się wzmożonych kontroli na lotniskach i w ich okolicy. To specjalne zasady wprowadzane na czas Światowych Dni Młodzieży.

Powołano siedem stref ograniczonych lotów wokół Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km). Obowiązuje w nich zakaz wykonywania lotów dronami i przez lotnictwo sportowe, aeroklubowe i rekreacyjne.

Drony z zakazem

Jak wskazują władze województwa, wszystko po to, by zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej i uczestników ŚDM.

Mapa rejonów ograniczonego ruchu lotniczego (obowiązuje od 25.07.2016 r. od godz. 00:01 do 01.08.2016 r. od godz. 23:59)mat. prasowe

Kategoryczny zakaz lotów dronów dotyczy wszystkich rodzajów działalności lotniczej, też tych operatorów modeli latających i bezzałogowych statków powietrznych, dla których zostały wydane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej długoterminowe warunki lotów w strefach kontrolowanych lotnisk.

Możliwość wykonywania operacji lotniczych w sytuacjach szczególnych, istnieje jedynie za zgodą Szefa Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych po uprzednim złożeniu wniosku, nie później niż 24 godziny przed planowanym lotem.

Loty rejsowe

W tych strefach zwolnione z zakazu są tylko loty o szczególnym statusie, m.in. najwyższych władz państwa czy loty pogotowia.

- Zakazy nie obowiązują oczywiście lotów rejsowych, ratowniczych, przeciwpożarowych, państwowych czy lotów IFR w przestrzeni powietrznej kontrolowanej do określonych portów lotniczych. Na przykład takich jak: Kraków, Katowice, Warszawa, Rzeszów - podaje w komunikacie komunikacie płk Robert Stachurski, Szef Obrony Powietrznej Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podkreślono w komunikacie, Terminal Kraków Airport i krakowskie lotnisko są otwarte 24 godziny na dobę.

Wzmożony ruch

Dla kontrolerów ruchu lotniczego wyzwaniem będzie także wzmożony ruch lotniczy związany z obsługą Światowych Dni Młodzieży oraz intensywnym ruchem wakacyjnym. - Wykorzystamy jednak nasze doświadczenia w taki sposób, żeby opóźnienia były jak najmniejsze - zapewnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) zarządzającej polską przestrzenią powietrzną.

Sprawdzianem dla kontrolerów i załóg statków powietrznych mogą być również trudne warunki atmosferyczne.

Przechodzące przez Polskę w ostatnich tygodniach fronty burzowe powodowały utrudnienia w ruchu lotniczym powodujące opóźnienia w startach i lądowaniach samolotów. Samoloty są przeprowadzane z dala od chmur burzowych, co sprowadza się do wyznaczenia im dłuższej trasy przelotu. Takie sytuacje powodują konieczność automatycznej redukcji przepustowości przestrzeni powietrznej nawet do 30 procent - czytamy w komunikacie.

Dodatkowe kontrole

Przez cały czas trwania wydarzeń związanych z ŚDM można spodziewać się dodatkowych kontroli. Kraków Airport nie wprowadza dla pasażerów kolejnych obostrzeń.

Przypomniano również, że pasażerowie powinni zaplanować podróż na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem, ze względu na utrudnienia na drogach, możliwe zakłócenia w kursowaniu komunikacji miejskiej. W czasie wzmożonego ruchu w związku z ŚDM pociągi na trasie Wieliczka - Kraków Główny - Kraków Lotnisko będą kursowały ze zwiększoną częstotliwością, a połączenie będzie obsługiwane zwiększonymi składami.

Krakowskie lotnisko jest przygotowane do obsługi wzmożonego ruchu pasażerskiego. Oddany został drugi etap rozbudowy terminalu. W czasie ŚDM na lotnisku jest więcej pracowników.

Zmiany dla kierowców

Zmianie może ulec również organizacja ruchu drogowego w rejonie lotniska. Kierowcy muszą zwracać szczególną uwagę na oznakowanie, a wszyscy powinni bezwzględnie stosować się do poleceń funkcjonariuszy i przedstawicieli innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

- Zwiększyliśmy obserwację rejonów przy lotnisku, w tym liczbę policyjnych patroli w bezpośredniej bliskości krakowskiego i katowickiego portu lotniczego. Będą to zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i operacyjni. Ściśle współpracujemy ze służbami ochrony oraz Strażą Graniczną i Służbą Celną - informuje Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Zobacz materiał "Faktów" TVN na temat przygotowania służb na Światowe Dni Młodzieży (21.07.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: tvn24bis.pl