Małgorzata Zaleska kandydatką na szefa GPW

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatProf. dr hab. Małgorzata Zaleska pokieruje warszawską giełdą

Profesor Małgorzata Zaleska, była członkini zarządu NBP i wykładowca akademicki, to kandydatka na prezesa zarządu warszawskiej giełdy. - Bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa tak, aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji - powiedziała Zaleska.

Kandydaturę Zaleskiej przedstawił w czwartek szef MSP Dawid Jackiewicz. - Przyszedł czas, by wyprowadzić giełdę na spokojnie wody - powiedział minister. Dodał, że Zaleska od 20 lat związana jest z rynkiem finansowym i miała już możliwość uczestniczyć w pracach instytucji kluczowych dla sieci bezpieczeństwa finansów państwa.

Zaszczyt i wyzwanie

- W moim przekonaniu kierowanie jedna z najważniejszych instytucji rynku finansowego w Polsce jest zaszczytem i wyzwaniem. Roli Giełdy Papierów Wartościowych nie sposób przecenić, bez giełdy rynek kapitałowy w zasadzie nie może funkcjonować - powiedziała Zaleska.

- Jestem świadoma ogromnej roli giełdy, ale także jestem świadoma wyzwań jakie stoją przed polskim rynkiem kapitałowym. Dla jego dalszego rozwoju potrzebna jest m.in. współpraca i wsłuchanie się w głos osób reprezentujących środowisko rynku kapitałowego - dodała.

Podkreśliła, że "bardzo ważną rzeczą jest dalsza edukacja finansowa tak, aby giełda była postrzegana jako krwiobieg i siła gospodarki, a także miejsce bezpiecznych inwestycji". - Dalszy rozwój polskiego rynku finansowego i zwiększani świadomości powinno być priorytetem prezesa jak i całego zarządu GPW - zaznaczyła.

Wykształcenie

Prof. Zaleska jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W 1995 r. ukończyła Study Course in Economic Policy oraz Study Course in Economic Policy for Central and Eastern European Countries w Japonii. Jest też absolwentką Podyplomowego Studium Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stopnie i tytuł naukowy prof. Zaleska uzyskała odpowiednio: w 1997 r. - stopień doktora nauk ekonomicznych, w 2000 r. - stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii - finansów i bankowości, w 2004 r. - tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych. W 2006 r. została awansowana na stanowisko profesora zwyczajnego SGH.

Profesor Małgorzata Zaleska jest autorką ponad 350 pozycji naukowych i popularno - naukowych, przede wszystkim na temat sieci bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemu gwarantowania depozytów, a także identyfikacji ryzyka upadłości banków.

Doświadczenie

W latach 1998-2003 była doradcą prezesa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2000-2002 członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W latach 2005-2006 była ekspertem ministra edukacji narodowej i sportu.

W latach 2007-2009 była Prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, a w latach 2008-2009 także członkiem zarządu International Association of Deposit Insurers (IADI) oraz przewodniczącą Grupy Badawczej European Forum of Deposit Insurers (EFDI).

3 sierpnia 2009 została powołana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego na stanowisko członka zarządu NBP. Jej kadencja wygasła w 2015 roku.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ