Sezon grillowy czas zacząć. UOKiK przypomina o kilku zasadach

Z kraju

shutterstock.comUKOiK ma kilka rad przed rozpoczęciem sezonu grillowego

Ostre krawędzie, wystające śruby, nieprawidłowo zamontowane dozowniki ­– to przykłady nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli mebli ogrodowych i podpałek do grilli. Przed majówką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o zasadach bezpiecznego grillowania.

Kontrola Inspekcji Handlowej została przeprowadzona w ubiegłym roku. Sprawdzono wówczas 381 partii mebli ogrodowych, z czego zakwestionowano 26 proc. "To gorszy wynik w stosunku 2012 roku kiedy nieprawidłowości wystąpiły jedynie w 15,7 proc. partii. Zbadano też też 144 partii podpałek do grilli kwestionując niemal co trzecią (31,9 proc.). To więcej niż podczas kontroli przeprowadzonej w 2013 roku gdy wymagań nie spełniało jedynie 16,9 proc. partii badanych wyrobów" - informuje UOKiK.

Co najgorzej?

Z informacji UOKiK wynika, że większość zastrzeżeń dotyczyła nieprawidłowości w oznakowaniu. W przypadku mebli kwestionowano m.in. brak instrukcji bezpiecznego użytkowania (31 partii) oraz braki w zakresie danych przedsiębiorcy wprowadzającego produkt na rynek (36 partii). Z kolei zakwestionowane podpałki do grilli m.in. nie posiadały wymaganych przepisami ostrzeżeń dotyczących bezpiecznego użytkowania np. przed rozpoczęciem przyrządzania potraw podpałka powinna być całkowicie spalona, a paliwo do grilla pokryte popiołem (8 partii). “Zarzuty IH dotyczyły także nieprawidłowości stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników. W 13 partiach mebli ogrodowych wykryto wady konstrukcyjne w tym m.in. ostre krawędzie, niestabilność oraz ryzyko niekontrolowanego rozłączenia się elementów. Zakwestionowane zostały też podpałki do grilli: ze względu na niewłaściwie zamocowany dozownik (2 partie) i zbyt niską temperaturę zapłonu (1 partia)” - podaje UOKiK. Produkty posiadające wady stanowiące zagrożenie dla użytkowników zostały wycofane z rynku. Ponadto większość przedsiębiorców (124 spośród 137) uzupełniła braki w oznakowaniu.

Oto kilka rad od UOKiK: 1. Nie używaj grilla wewnątrz pomieszczeń. 2. Pamiętaj, że podpałka do grilli powinna być przechowywana poza zasięgiem dzieci. 3. Sprawdź, czy opakowanie podpałki ma zamknięcie uniemożliwiające otwarcie przez dzieci, trwale zamocowany dozownik, który powinien zabezpieczać przed wyciekiem zawartości, gdy opakowanie jest otwarte i gdy jest ułożone poziomo (dopuszczalny wyciek do 10 ml). 4. Przed rozpoczęciem przyrządzania potraw sprawdź, czy podpałka jest całkowicie spalona a paliwo do grilla pokryte popiołem. 5. Wybierając meble ogrodowe sprawdź, czy nie mają ostrych krawędzi, które mogłyby spowodować skaleczenie. 6. Meble powinny być wyposażone w instrukcję użytkowania w języku polskim, zapoznaj się z jej treścią. 7. Zastrzeżenia co do bezpieczeństwa lub oznakowania produktów należy zgłaszać do Inspekcji Handlowej lub Departamentu Nadzoru Rynku w UOKiK.

Autor: mn//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com