Oto nowa szefowa fiskusa

Z kraju

Minister finansów Tadeusz Kościński o projekcie budżetu na 2020 roktvn24
wideo 2/3

Magdalena Rzeczkowska zastąpi od wtorku Piotra Walczaka na stanowisku szefa Krajowej Administracji Skarbowej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Resort podał w komunikacie, że premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek przyjął rezygnację Piotra Walczaka z funkcji szefa Krajowej Administracji Skarbowej i na wniosek ministra finansów powołał na to stanowisko Magdalenę Rzeczkowską.

"Po 23 latach postanowiłem, ze względów osobistych, zakończyć moją karierę związaną ze Służbą Celną i Krajową Administracją Skarbową. Praca w skarbowości wypełniła całe moje dotychczasowe zawodowe życie. Dziękuję pracownikom i funkcjonariuszom, z którymi w tym czasie miałem przyjemność pracować za wsparcie, cenne uwagi i wspólne doświadczenia" - powiedział, cytowany w komunikacie, ustępujący szef KAS Piotr Walczak. "Cieszę się, że mogę oddać Krajową Administrację Skarbową w tak dobre i profesjonalne ręce. Liczę, że będą Państwo wspierać moją następczynię, wspólnie rozwijając KAS" - dodał Walczak.

Nowa szefowa KAS

Nowa szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska obejmie swoje stanowisko we wtorek.

Jak wskazała, będzie dążyła do tego, by "KAS w coraz większym stopniu stawała się organizacją przyjazną podatnikom, wspierająca przedsiębiorców, skuteczną w budowaniu stabilnych finansów naszego kraju i zarazem atrakcyjną jako miejsce pracy i służby".

Rzeczkowska od 2002 roku pracowała w Ministerstwie Finansów, ostatnio na stanowisku dyrektora Departamentu Ceł. "Brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 roku koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego" - czytamy w komunikacie.

Wcześniej w latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł.

Magdalena Rzeczkowska w 2016 roku została odznaczona brązową odznaką "Zasłużony dla Służby Celnej", w 2018 roku uhonorowana "Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości".

Krajowa Administracja Skarbowa

Ustawa o Krajowej Administracji Państwowej weszła w życia na początku marca 2017 roku.

Głównym zadaniem Krajowej Administracji Skarbowej jest pobór należności podatkowych i celnych oraz kontrola prawidłowości realizacji obowiązków związanych z daninami publicznymi.

Do 4 czerwca 2019 roku szefem KAS był Marian Banaś.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz / KPRM

Raporty: