TVN24 Biznes | Z kraju

Nowa minister powołana przez prezydenta. Kim jest Magdalena Rzeczkowska?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
PAP
Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów
Magdalena Rzeczkowska nową minister finansówTVN24
wideo 2/6
TVN24 Magdalena Rzeczkowska nową minister finansów

Magdalena Rzeczkowska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra finansów. Nowa szefowa MF kierowała do tej pory Krajową Administracją Skarbową. Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył dymisję w lutym.

- Pani minister, gratuluję i dziękuję za przyjęcie tej nominacji - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Czas jest niełatwy, także dla spraw finansowych państwa. Narastająca skala wydatków, wiele trudności, ale także wiele oczekiwań i obaw społecznych i konieczność poradzenia sobie z tymi trudnymi wyzwaniami w sytuacji, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, za granicą trwa wojna - mówił.

Duda dodał, że Magdalena Rzeczkowska to "urzędnik, który zdecydował się na przyjęcie tej ważnej funkcji, po przejściu całej drogi związanej z funkcjonowaniem systemu finansowego państwa w jakimś sensie". - Początek pani drogi zawodowej to przecież służba publiczna, to praca w Głównym Urzędzie Ceł, jako prawnika kiedyś tuż po studiach, a dzisiaj już urzędnika i państwowca z wielkim doświadczeniem - mówił.

Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska - kim jest?

Magdalena Rzeczkowska od marca 2020 roku była szefową Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. w MF.

Magdalena Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.

Była odpowiedzialna również m.in. za przeprowadzenie reformy w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).

W kwietniu 2022 roku została mianowana na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej, dołączając do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej.

Magdalena Rzeczkowska - wykształcenie

Urodziła się 22 kwietnia 1974 r. w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001).

Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję tę sprawował premier Mateusz Morawiecki.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości