Z kraju

Pierwszy magazyn energii. Polska dołącza do europejskiej czołówki

Z kraju

Magazyn energii firmy Energa został uruchomiony w środę w okolicach Pucka

Magazyn energii o mocy 0.75 MW i 1,5 MWh pojemności został uruchomiony w środę w okolicach Pucka na Pomorzu przez spółkę Energa Operator. To pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Magazyn energii utworzy tzw. lokalny obszar bilansowania (LOB), na który złoży się planowana farma fotowoltaiczna i istniejące już siłownie wiatrowe i biogazownia.

Magazyn energii

Magazyn składa się z dwóch kontenerów o wymiarach 12 metrów długości, 2,5 metra szerokości i 3 metrów wysokości. Każdy z nich złożony jest z trzech modułów funkcjonalnych: dwukierunkowego przekształtnika energii elektrycznej, baterii litowo-jonowych oraz systemu zarządzania pracą urządzeń. Baterie i system zostały dostarczone do nowego magazynu energii przez konsorcjum, którego liderem jest firma Qumak.

- Również w skali europejskiej takie rozwiązania znajdują się obecnie w fazie testowej. W całej UE dostępny komercyjnie jest tylko jeden magazyn energii – w 2014 r. został uruchomiony w Niemczech - podkreśliła rzeczniczka Energa Operator Lidia Serbin-Zuba. Lokalne bilansowanie, oparte o system magazynów energii, to jedno z najważniejszych zagadnień innowacyjnych w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego.

"Nasza pilotażowa inwestycja w Pucku jest efektem prac badawczo-rozwojowych. Uruchomienie magazynu jest pierwszym, bardzo istotnym, elementem w podnoszeniu niezawodności dostaw energii. To także ważna technologia z punktu widzenia efektywności OZE" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes Energa Dariusz Kaśków. Magazyn energii powstał w ramach programu Gekon (Generator Koncepcji Ekologicznych), wspólnej inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego głównym założeniem jest wsparcie rozwoju ekoinnowacji w Polsce.

Najwyższe wiatraki na świecie stanęły w Wielkopolsce

Najwyższe wiatraki na świecie stanęły w Wielkopolsce
Najwyższe wiatraki na świecie stanęły w WielkopolsceTVN 24

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości