Z kraju

Mobilny handel rośnie jak na drożdżach. Za pomocą smartfonów wydaliśmy 2 mld zł

Z kraju

ShutterstockW przyszłym roku obroty w m-commerce wyniosą już 3,4 mld zł

Co czwarty Polak kupił coś w ostatnim roku, używając komórki – donosi "Puls Biznesu". W przyszłym roku obroty w m-commerce wyniosą już 3,4 mld zł.

Operator płatności mobilnych PayPay przepytał jesienią ubiegłego roku ponad 17 tys. osób w 22 krajach o to, czy i jak używają telefonu do kupowania. W Polsce badania na grupie 800 osób przeprowadził Ipsos, który też oszacował wielkość rynku handlu mobilnego i przygotował prognozy obrotów do 2016 r.

Dlaczego?

Wynika z nich, że o ile w 2014 r. za pomocą smartfonów wydaliśmy 2 mld zł, to w tym roku wydatki przekroczą 2,6 mld zł. W przyszłym roku obroty w m-commerce wyniosą już 3,4 mld zł. Aktywni użytkownicy m-handlu - pytani, dlaczego kupują przez telefon - na pierwszym miejscu stawiają wygodę. Tak odpowiedziało 45 proc. ankietowanych. 39 proc. ceni sobie szybkość. Być może o stosunku do m-commerce decydują kwestie pokoleniowe - 59 proc. kupujących stanowią osoby w wieku 18-34 lata.

Coraz więcej

Wojciech Bolanowski, doradca prezesa PKO BP, ekspert od rozwiązań mobilnych, uważa, że coraz większa część handlu będzie przechodziła do m-commerce, ale głównie ta związana z zakupami intuicyjnymi, w tym dóbr cyfrowych, niewymagającymi głębszego namysłu czy analizy.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock