Lżejsze życie podatnika. Walka z fiskusem będzie łatwiejsza

Z kraju

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.1

Państwo wyciąga rękę do podatnika i wzmacnia jego pozycję w rozmowie z fiskusem. 15 sierpnia 2015 r. weszła w życie nowelizacja, która reguluje kwestie związane z postępowaniem przed sądem administracyjnym. To ważna wiadomość dla tych, którzy chcą zaskarżyć decyzje fiskusa lub innych organów podatkowych. Szczegóły zmian tłumaczyła w programie "Biznes dla Ludzi" Agnieszka Tałasiewicz z EY.

Dzięki nowym procedurom podatnicy zyskają szansę na pełniejszą możliwość dochodzenia swoich praw przy starciu z fiskusem.

- To jest bardzo duża i ważna zmiana. W przypadku rozpatrywania skargi podatnika sąd nie będzie mówił organom, że mają ponownie sprawę przeanalizować, nie będzie jej zwracać do ponownego rozpatrzenia. Teraz w niektórych przypadkach może sam orzekać, np. panu Kowalskiemu może określić podatek na 10 tys. złotych. W tym zakresie będzie zobowiązywał urząd skarbowy o takiej treści np. w ciągu 14 dni - powiedziała Tałasiewicz.

Podatkowy ping-pong

- W przeszłości bardzo często mieliśmy do czynienia z "ping-pongiem" pomiędzy urzędem a sądem. Sąd mówił co innego, a urząd rozumiał co innego. Teraz będzie jasne rozstrzygnięcie. To jest ogromne uproszczenie dla podatnika - dodała.

Podatnik może złożyć do sądu skargę np. na bezczynność i przewlekłość postępowania organów podatkowych. Skarga będzie mogła dotyczyć tylko decyzji i postępowań kończących sprawę.

Tałasiewicz przypomina, że możliwość złożenia skargi nie przysługuje przy interpretacjach indywidualnych. Nie można jej składać w odniesieniu do postępowań podatkowych, czynności sprawdzających czy kontroli podatkowej - wyjaśnia gość "Biznesu dla Ludzi".

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu