Wstrzymane loty do Londynu. Kwarantanna "drastycznie ograniczyła popyt i sprzedaż biletów"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/5
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Linie lotnicze Wizz Air i Ryanair wstrzymały loty z lotniska Olsztyn-Mazury do Londynu. To pokłosie obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny dla przybywających do stolicy Zjednoczonego Królestwa z Polski - poinformował rzecznik prasowy lotniska w Szymanach Dariusz Naworski.

Jak wyjaśnił Naworski, z powodu konieczności poddawania się przez przybywających z Polski do Londynu 14-dniowej kwarantannie znacznie spadła liczba pasażerów tych lotów. Rzecznik przekazał też, że jako pierwsze loty z Szyman zawiesiły linie Wizz Air, które realizowały połączenia do Londyn Luton. Loty te zawieszono do 13 listopada.

- Ryanair zdecydował o zawieszeniu lotów do/z Londynu Stansted w okresie od 20 do 24 października - dodał Naworski.

Poinformował, że samoloty na tej trasie notowały połowę obłożenia.

"Drastycznie ograniczyło to popyt"

Rzecznik lotniska w Szymanach podkreślił, że decyzje obu przewoźników to odpowiedź na wprowadzenie od 3 października obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie dla wszystkich pasażerów przylatujących z Polski do Wielkiej Brytanii.

- Drastycznie ograniczyło to popyt i sprzedaż biletów na tych trasach - poinformował rzecznik prasowy lotniska w Szymanach.

Bez przeszkód realizowane są na razie loty z Szyman do Niemiec. - Na dziś Warmia i Mazury nie są wpisane na niemiecką listę regionów, z których przylot pasażerów obliguje ich do obywania kwarantanny - wyjaśnił Naworski.

Lotnisko Olsztyn-Mazury

Trudny dla lotnictwa 2020 rok

Według danych Związku Regionalnych Portów Lotniczych w pierwszym półroczu 2020 roku z siatki połączeń regularnych i czarterowych trzynastu polskich lotnisk regionalnych skorzystało w sumie zaledwie 4,9 mln podróżnych, to jest o aż 8,8 mln mniej (-64,2 proc.) w porównaniu z tym samym okresem minionego roku.

Jeśli chodzi o pierwszy kwartał 2020 roku, to lotniska w Polsce obsłużyły o ponad 1,4 miliona pasażerów mniej niż rok wcześniej - napisano w raporcie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Już wtedy widoczny był efekt rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

Liczba obsłużonych pasażerówULC

Wśród przewoźników najwięcej pasażerów w ruchu regularnym w I kwartale 2020 roku przewiózł irlandzki Ryanair - 2,2 miliona, co oznaczało wynik o 404 tysiące niższy niż w pierwszym kwartale 2019 roku. Przewoźnik miał 29,76 procent udziału w rynku.

Wiceliderem były Polskie Linie Lotnicze LOT - prawie 2 miliony pasażerów, o 427 tysięcy mniej niż w pierwszym kwartale 2019 roku, co przełożyło się na udział w rynku na poziomie 26,66 procent. Podium zamknął węgierski Wizz Air - blisko 1,7 miliona pasażerów, o 25 tysięcy mniej niż rok wcześniej.

Najwięksi przewoźnicy w PolsceULC

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Problemy finansowe polskich lotnisk
Problemy finansowe polskich lotniskTVN24

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  EPA/ANDY RAIN

Pozostałe wiadomości