Lotos Kolej wjeżdża do Niemiec. "Przygotowywaliśmy się do tego kilka lat"

Z kraju

LotosLotos Kolej wjeżdża do Niemiec

Lotos Kolej, spółka zależna Grupy Lotos SA, uruchomiła transport kolejowy pomiędzy Polską i Niemcami. Przewoźnik ocenia, że "to perspektywiczny rynek". Przygotowania do wejścia na rynek niemiecki trwały kilka lat.

Jak podała spółka w komunikacie we wtorek, "dzięki uruchomieniu przewozów Lotos Kolej wprowadza na rynek kompleksową ofertę obsługi kolejowej dla transportu pomiędzy Polską i Niemcami". Uruchomienie przewozów było możliwe dzięki uzyskaniu w lipcu bieżącego roku przez Lotos Kolej niemieckiego certyfikatu bezpieczeństwa "B" Niemcy.

Analiza rynku trwała kilka lat

Cytowany w komunikacie Henryk Gruca, prezes Lotos Kolej tłumaczy, że "decyzja o wejściu na ten konkurencyjny rynek podyktowana jest przede wszystkim oczekiwaniami klientów spółki". - Lotos Kolej (…) zwiększa swoje szanse na konkurowanie z alternatywnym transportem, tj. samochodowym czy morskim - dodał. Poinformował, że możliwość wejścia na niemiecki rynek przewozów kolejowych spółka analizowała od kilku lat. - Przygotowaliśmy się do tego bardzo dokładnie i dziś możemy cieszyć się z pierwszego uruchomionego pociągu, który dostarczy produkty z Polski bezpośrednio do klienta w Niemczech – wyjaśnił. Przewozy na terenie Niemiec będą obsługiwane z wykorzystaniem wielosystemowych lokomotyw elektrycznych typu TRAXX Bombardier, które są w eksploatacji spółki Lotos Kolej. Lotos Kolej realizuje przewozy na stacjach granicznych z Czechami, Słowacją i Białorusią. Spółka planuje również rozpocząć przewozy do stacji granicznej z Litwą i w ten sposób rozwinąć siatkę oferowanych połączeń w korytarzu Wschód – Zachód. W komunikacie poinformowano, że Zarząd Grupy Lotos SA planuje przeprowadzić ofertę publiczną Lotos Kolej; spółka powinna być gotowa do debiutu w czwartym kwartale 2016 roku. Ostateczny termin oraz sposób upublicznienia Lotos Kolej będzie uzależniony od wyniku szczegółowych analiz oraz sytuacji na rynku kapitałowym. W 2014 r. spółka Lotos Kolej przewiozła 10,6 mln ton towarów. W tym roku planuje przewieźć ponad 12 mln ton produktów. Udział przewoźnika w polskim rynku (wg pracy przewozowej) wynosi aktualnie prawie 10 proc. Lotos Kolej uruchamia codziennie kilkaset pociągów towarowych na obszarze całej Polski i kilkanaście w ruchu granicznym. Przewoźnik posiada swoje oddziały zlokalizowane na terenie całej Polski i we Frankfurcie nad Odrą. Grupa Lotos jest drugim co do wielkości w Polsce koncernem naftowym zajmującym się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Grupa ma ponad 30 proc. udział w rynku hurtowym paliw i prawie 10 proc. w rynku sprzedaży detalicznej.

Kaczyński: Orlen i Lotos powinny uczestniczyć w polityce gospodarczejtvn24

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lotos