Lotnisko w Radomiu ma się czym pochwalić. Pobiło rekord

Z kraju

tvn24bis.plLotnisko w Radomiu ma się czym pochwalić. Pobiło rekord

Lipiec okazał się rekordowy dla lotniska w Radomiu. W minionym miesiącu port lotniczy obsłużył 1509 pasażerów, czyli o 500 więcej niż w dotychczas rekordowym czerwcu.

Jak wskazuje Fly4free, tak duży wzrost liczby pasażerów to przede wszystkim efekt uruchomionej pod koniec czerwca trasy do Lwowa, która jest drugim najpopularniejszym połączeniem z Radomia. Najpopularniejszą trasą z tego lotniska pozostaje Gdańsk. Obłożenie samolotów SprintAira na tej trasie sięga 80 procent.

- Popularność trasy do Lwowa nie jest dla nas zaskoczeniem, bo oprócz LOT latającego do Lwowa z Warszawy, nie mamy na tej trasie konkurencji. I jesteśmy atrakcyjni cenowo - komentuje w rozmowie z portalem Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy lotniska w Radomiu.

Jak dodaje, zdecydowana większość pasażerów korzystających z portu lotniczego to mieszkańcy Radomia, Starachowic, Ostrowca, Skarżyska-Kamiennej oraz Puław.

Lotnisko w Radomiu jest jedynym spośród 15 portów lotniczych użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego uruchomienie ponad 90 mln zł.

Trudne początki

Port miał duże problemy ze znalezieniem przewoźników, którzy chcieliby z niego latać. Lotnisko uruchomione zostało w maju 2014 roku, ale regularne połączenia lotnicze z Radomia zaczęły funkcjonować dopiero we wrześniu 2015 roku.

Po kilku miesiącach z lotów do Rygi zrezygnowały jednak łotewskie linie Air Baltic, a następnie Czech Airlines, realizujące loty do Pragi. W kwietniu br. pojawił się nowy przewoźnik - SprintAir, który używa samolotów typu Saab 340 z 33 miejscami, dostosowanymi do lotów regionalnych.

Remont pasa startowego

Należy jednak pamiętać, że już w przyszłym roku lotnisko w Radomiu zostanie zamknięte na kilka miesięcy. Jak pisaliśmy w marcu br. powodem tego jest przymusowy remont pasa startowego. Na ten cel przeznaczonych ma zostać blisko 46 milionów złotych.

Wymuszają to przepisy Unii Europejskiej, mówiące szczegółowo o technicznych parametrach drogi startowej, do których lotnisko musi się dostosować do 31 grudnia 2017 roku.

Jeżeli tego nie zrobi, to po prostu przestanie funkcjonować, bo nie będzie spełniać nowych norm.

Zobacz materiał TVN24 o lotnisku w Radomiu (22.02.2016):

Lotnisko bez samolotów. Ale port w Radomiu nie poddaje się

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Rafał T