Pół roku więcej na budowę nowego terminala w Radomiu

Z kraju

Szef PPL o lotnisku w RadomiuTVN24 BiS
wideo 2/2

Szesnaście miesięcy zamiast dziesięciu na budowę nowego terminala w Radomiu oraz dłuższy czas na złożenie oferty - o tych zmianach poinformował rzecznik Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze Piotr Rudzki.

Do 7 listopada przedłużono termin składania ofert w przetargu na budowę terminalu lotniska w Radomiu. Początkowo termin składania ofert wyznaczono na 21 października.

Wprowadzone przez PPL zmiany związane są z odwołaniami, które złożyły do Krajowej Izby Odwoławczej trzy firmy: Hochtief Polska z Warszawy, Mirbud ze Skierniewic i Budimex z Warszawy - zainteresowane startem w przetargu. Według potencjalnych wykonawców dziesięć miesięcy na budowę terminala to stanowczo za mało.

- Przychyliliśmy się do próśb firm i przedłużyliśmy do szesnastu miesięcy czas realizacji projektu, chociaż w dalszym ciągu uważamy, że dziesięć miesięcy to okres wystarczający - powiedział Rudzki.

Termin realizacji

Na razie nie wiadomo, jak zmiany terminów wpłyną na czas zakończenia inwestycji. Wstępnie planowano, że budowa terminalu potrwa do czwartego kwartału 2020.

- W tym momencie nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy i jakie będą opóźnienia, bo dopóki się nie skończy postępowanie ofertowe, i póki nie podpiszemy umowy, to nie będziemy znać konkretnych dat. Może się przecież zdarzyć, że będzie jakiś oferent, który wyrobi się w dziesięciu miesiącach - powiedział rzecznik PPL.

Część ruchu lotniczego

PPL ogłosiło przetarg na budowę terminalu 30 września. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 270 mln zł.

Przedmiotem zamówienia jest wybudowanie terminalu o powierzchni 30 tys. m kw. W budynku ma się znajdować m.in. 30 stanowisk check-in, 10 kontroli bezpieczeństwa i po 8 kontroli dokumentów przy wylotach i przylotach. Ponadto w terminalu będzie 10 bramek wylotowych i 3 karuzele do odbioru bagażu. W dużej i przystosowanej do potrzeb głównie pasażerów lotów czarterowych strefie komercyjnej, zaplanowano liczne punkty gastronomiczne i handlowe.

Zdaniem PPL terminal na lotnisku w Radomiu ma być najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Będzie przygotowany na przyjęcie 3 mln pasażerów rocznie. W przyszłości będzie go można rozbudować nawet do potrzeb 9 mln pasażerów.

Po wybudowaniu prawie od podstaw nowego portu lotniczego, Radom przejmie część ruchu lotniczego z Okęcia, głównie loty czarterowe i niskokosztowe.

Zgodnie z planem lotnisko miałoby być gotowe pod koniec 2020 roku.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24