Lotnisko Chopina idzie na rekord. Liczba pasażerów szybko rośnie

Z kraju

Morawiecki o CPK i innych polskich lotniskachTVN24 BiS
wideo 2/5

Warszawskie Lotnisko Chopina w pierwszym półroczu tego roku obsłużyło około 8 mln pasażerów - poinformował we wtorek port. To o 14,8 procent więcej niz w tym samym okresie ubiegłego roku, kiedy to od stycznia do czerwca 2017 roku ze stołecznego lotniska skorzystało prawie 7 milionów osób.

Jak poinformowało lotnisko, od początku roku stołeczny port obsłużył ponad 7 mln osób w ruchu międzynarodowym (wzrost o 20,3 procent wobec analogicznego okresu ub.r.), a w ruchu krajowym 820 tys. W samym czerwcu na Lotnisku Chopina obsłużono około 1,7 mln podróżnych.

"W okresie styczeń-czerwiec liczba obsługiwanych pasażerów wzrosła o blisko 15 procent w porównaniu z rokiem 2017, a udział pasażerów tranzytowych zbliża się do poziomu 30 procent. Potwierdza to dynamicznie rosnący potencjał przesiadkowy regionu Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski. Jak zauważono, w pierwszej połowie tego roku linie lotnicze uruchomiły siedem nowych kierunków z Lotniska Chopina. Z Warszawy podróżni mogą polecieć do Bordeaux, Dubrownika, Hanoweru, Norymbergi, Kowna, Skopje i Singapuru.

Inne lotniska

W ostatnich dniach dane za pierwsze półrocze podał również port lotniczy w Gdańsku. Wynik z nich, że łączna liczba obsłużonych pasażerów w tym okresie wyniosła 2,32 mln osób, co stanowi wzrost ponad 10,1 procent w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku.

Dobre wyniki zanotowało również lotnisko w Poznaniu. Od stycznia do czerwca port obsłużył prawie 1,1 mln pasażerów, czyli o 40 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Największy port

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 roku odprawiło prawie 15,8 mln pasażerów - to o 23 procent więcej niż rok wcześniej. Gdyby obecny trend się utrzymał, w 2018 roku pobity zostanie kolejny rekord liczby obsłużonych pasażerów. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Na podium znalazły się ponadto lotniska w Krakowie - 5,8 mln pasażerów i Katowicach - 3,9 mln pasażerów.

W sezonie lato 2018 port oferuje 123 połączenia regularne do 52 państw, obsługiwane przez 33 przewoźników. Uwzględniając loty czarterowe, w sumie ze stołecznego portu pasażerowie mają do dyspozycji 178 kierunków.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock