Lotnisko Chopina liderem wzrostu w UE. W swojej grupie nie ma sobie równych

Z kraju

Wild: Warunkiem powodzenia CPK jest zamknięcie Lotniska ChopinaTVN24 BiS
wideo 2/5

Lotnisko Chopina w Warszawie jest w swojej kategorii najszybciej rozwijającym się portem pod względem liczby obsłużonych pasażerów w całej Unii Europejskiej - wynika z najnowszego raportu międzynarodowego stowarzyszenia europejskich lotnisk, ACI Europe. Wśród największych lotnisk liderem jest port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo.

W grupie lotnisk obsługujących 10-25 mln pasażerów, Lotnisko Chopina - ze wzrostem 24,2 proc. od początku roku - wyprzedziło porty w Sankt Petersburgu (21,8 proc.) oraz Pradze (+16,8 proc.). Przed Warszawą znalazły się lotniska spoza UE - tureckie porty w Antalyi (+56,5 proc.) i Ankarze (+33,8 proc.).

Uwzględniając tylko dane za październik, ze wzrostem 24 proc., stołeczny port również zajął trzecie miejsce w swojej kategorii.

Na pierwszym miejscu znalazło się lotnisko w Antalyi (+49,8 proc.), a tuż za nim port w Ankarze (+29,2 proc.). Pierwszą piątkę uzupełniły lotniska w Sankt Petersburgu (+20,5 proc.) oraz Izmirze (+16,4 proc.).

W grupie największych portów lotniczych pozycję lidera pod względem wzrostu liczby obsłużonych pasażerów zarówno od początku roku jak i w październiku przypadło Moskwie. Port lotniczy Moskwa-Szeremietiewo zanotował wzrost o odpowiednio 19,5 proc. i 15,7 proc.

Podział na grupy

Zestawienie ACI Europe bierze pod uwagę wszystkie typy pasażerskich lotów cywilnych, zarówno te obsługiwane przez "tradycyjnych" przewoźników, operacje linii niskokosztowych czy rejsy czarterowe.

Z podsumowania wynika, ze dynamika wzrostu dla europejskiego ruchu lotniczego wyniosła 9 procent, zaś w Unii Europejskiej - 7,4 proc. Głównym motorem napędzającym wzrost w Europie są lotniska krajów nienależących do Unii Europejskiej.

Lotnisko Chopina w Warszawie jako jedyny port w Polsce znajduje się w drugiej grupie lotnisk według podziału ACI.

Do grupy pierwszej należą lotniska obsługujące ponad 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa druga skupia lotniska obsługujące od 10 do 25 milionów pasażerów rocznie. Grupa trzecia to lotniska obsługujące od 5 do 10 milionów pasażerów rocznie, a czwarta - lotniska obsługujące poniżej 5 milionów pasażerów rocznie.

W 2016 roku port w Warszawie obsłużył 12,8 mln pasażerów, czyli o 14,4 proc. więcej niż w 2015 roku. Do października tego roku ta liczba wynosiła 13,5 mln.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock