Samochód za paragon. Zwycięzcy odebrali swoje nagrody

Z kraju

MFZwycięzcy loterii paragonowej organizowanej przez Ministerstwo Finansów

Zwycięzcy Narodowej Loterii Paragonowej nagrodzeni. Kluczyki do samochodów wręczono pani Grażynie z Częstochowy oraz panu Romanowi z Szałszy. Resort finansów chwali się, że akcja już przynosi efekty - rośnie liczba kas fiskalnych.

Nagroda specjalna – Opel Insignia – za paragon „branżowy” została wręczona po raz pierwszy. - Chociaż spotykamy się już trzeci raz, żeby wręczyć nagrodę główną to dzisiejsze spotkanie jest wyjątkowe. Dzisiaj przekazujemy kluczyki do dwóch samochodów. Opel Astra za zwycięski paragon z grudnia i nagroda specjalna – Opel Insignia za zwycięski paragon z premiowanej branży – powiedział wiceminister finansów Marian Banaś.

Zamierzony efekty osiągnięte

Zwrócono uwagę także na osiągnięcie efektów zamierzonych przy wprowadzaniu loterii. - Analizujemy skutki loterii. Już dzisiaj widzimy, że zwiększa się liczba zarejestrowanych kas fiskalnych. Prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja będziemy mieli wyniki naszych analiz – dodał wiceminister finansów Leszek Skiba.

Właściciele zwycięskich paragonów

Laureatem nagrody głównej (Opel Astra), za „grudniowy” paragon został pan Roman z miejscowości Szałsza spod Gliwic. Jak podaje MF, łącznie w loterii zgłosił prawie 500 paragonów fiskalnych, z czego 139 w grudniu – wśród nich jeden okazał się tym zwycięskim. W grudniu wszystkich zarejestrowanych paragonów było 13,5 mln. Wylosowana po raz pierwszy nagroda specjalna (Opel Insignia) trafiła do pani Grażyny z Częstochowy. Zwycięski paragon wyłoniono jedynie spośród paragonów pochodzących z branży „fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”. Branża ta była premiowana od października do grudnia 2015 r. - Nie śledziłam losowań, bo nie do końca wierzyłam, że mogę wygrać. Było to dla mnie duże zaskoczenie – powiedziała pani Grażyna, odbierając kluczyki do samochodu. - Zwycięzcom gratuluję i dziękuję. Gratuluję wygranej, a dziękuję za obywatelską postawę i wspieranie uczciwej konkurencji i polskiej gospodarki – powiedział minister Banaś, zachęcając wszystkich do uczestnictwa w Narodowej Loterii Paragonowej. Ze zwycięzcami spotkał się minister finansów Paweł Szałamacha.

Jaki jest cel loterii?

Narodowa Loteria Paragonowa to akcja edukacyjna Ministerstwa Finansów, której celem jest uświadomienie Polakom, "jak ważna jest ich rola w kształtowaniu uczciwego obrotu gospodarczego".

Ministerstwo chce przekonać polskich konsumentów, że za każdym razem, gdy bierzemy paragon, wspieramy uczciwych przedsiębiorców oraz przyczyniamy się do uczciwej konkurencji między nimi.

Polacy chętnie uczestniczą w loterii. Od października do grudnia zarejestrowali prawie 46 milionów paragonów fiskalnych, z czego 1 milion pochodził z branży „fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne”.

Branże usługowe premiowane w loterii zostały wytypowane przez resort w związku z wprowadzeniem w 2015 roku bezwzględnego obowiązku rejestrowania sprzedaży na kasach fiskalnych m. in. u fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy i mechaników.

"Wybierając branże premiowane kierowaliśmy się powszechnością i dostępnością usług. Ponadto jak wynika z badań realizowanych dla Ministerstwa Finansów, Polacy nie mają nawyków brania paragonu, zwłaszcza za usługi" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: MF