Nagrody za zaszczepienie się mają być zwolnione z podatku

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Olgierd Cieślik: loteria Narodowego Programu Szczepień rozpoczyna się 1 lipca i będzie trwała do 30 września
Olgierd Cieślik: loteria Narodowego Programu Szczepień rozpoczyna się 1 lipca i będzie trwała do 30 września
wideo 2/7
Olgierd Cieślik: loteria Narodowego Programu Szczepień rozpoczyna się 1 lipca i będzie trwała do 30 września

Ministerstwo Finansów nie planuje obciążać podatkiem PIT wygranych w Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z projektu rozporządzenia, który został opublikowany w piątek. Przepisy zostały przekazane do uzgodnień.

Chodzi o projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od nagród otrzymanych w Loterii Narodowego Programu Szczepień. "Celem przeprowadzenia loterii jest bowiem promowanie szczepień jako najlepszej metody na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie wirusem SARS-Cov-2" - czytamy w uzasadnieniu.

Zaniechanie ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 14 lipca 2021 roku do 11 marca 2022 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Chodzi o nagrody, których jednorazowa wartość przekracza 2280 zł. Nagrody o mniejszej wartości, wygrane w grach liczbowych, loteriach pieniężnych, grze telebingo, zakładach wzajemnych, loteriach promocyjnych nie podlegają opodatkowaniu z mocy ustawy o PIT.

Rozporządzenie ma wejść w życie 14 lipca br., czyli wtedy, kiedy odbędzie się pierwsze losowanie tygodniowe w ramach loterii. Podczas losowań tygodniowych do wygrania będzie 60 nagród pieniężnych w wysokości 50 tys. zł oraz 720 hulajnóg elektrycznych.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Loteria Narodowego Programu Szczepień

MF przypomniało, że w loterii przewidziano w charakterze nagród m.in. samochody wraz z pieniędzmi na zakup ubezpieczenia o wartości ponad 112 tys. zł oraz prawie 107 tys. zł każda, nagrodę pieniężną 100 tys. zł i 50 tys. zł, oraz szereg nagród o wartości nieprzekraczającej 2280 zł.

W loterii mogą wziąć udział wszystkie osoby pełnoletnie, które dokonały kompletnej procedury zaszczepienia przeciwko COVID-19 i zarejestrują się w loterii do 30 września 2021 roku.

"Rejestracja do loterii realizowana jest poprzez Internetowe Konto Pacjenta oraz poprzez infolinię Narodowego Programu Szczepień w Okresie Promocyjnym" - wskazano. Organizatorem loterii jest Totalizator Sportowy. Spółka przekazała w piątek, że do tej pory chęć udziału w loterii wyraziło ponad 1 mln osób. Loteria wystartowała 1 lipca.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w piątek, że do tej pory w Polsce wykonano 29 544 033 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 13 524 896 osób.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości