LOT podnosi się z kolan. Zarobił, więcej niż powinien

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatLOT podnosi się z kolan. Zarobił, więcej niż powinien

99 mln zł zysku na działalności podstawowej, czyli na przewozie pasażerów, odnotowały w 2014 roku PLL LOT – podała w środę spółka. To prawie o 30 mln zł więcej niż zakłada plan restrukturyzacji LOT-u – poinformowano.

W ubiegłym roku przewoźnik poprawił też wynik EBITDA - wyniósł on 291 mln zł względem 156 mln zł w 2013 r. oraz minus 346 mln zł w 2012 r.

Jak poinformowano, w 2014 r. LOT przewiózł o 2 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej.

Pod koniec lipca ub.r. Komisja Europejska zatwierdziła pomoc państwa dla PLL LOT. KE zaakceptowała też plan restrukturyzacji spółki. W związku z poprawiającą się sytuacją finansową, przewoźnik nie wykorzystał w ubiegłym roku całej transzy pomocy: wykorzystał 127 mln zł, czyli o ok. 250 mln zł mniej niż zakładał plan.

"Po raz pierwszy od 7 lat"

LOT po raz pierwszy od siedmiu lat w 2014 roku wypracował zysk na przewozie pasażerów - powiedział w środę prezes PLL LOT Sebastian Mikosz podczas prezentacji wyników spółki. Na 2015 r. prognoza wynosi 126 mln zł.

- W zeszłym roku mieliśmy minus 3,8 (mln zł zysku), byliśmy bardzo blisko zera, a w tej chwili jesteśmy bardzo blisko 100 mln (zł zysku). Ale przekroczyliśmy to zero wyraźnie. Jesteśmy z tego wyniku bardzo zadowoleni, ponieważ jest on pierwszy raz od siedmiu lat zyskiem na tym, co jest naszym sensem istnienia - podkreślił Mikosz.

Dodał, że szczególnym powodem do zadowolenia jest fakt, że wypracowany w 2014 r. zysk spółki na przewozach pasażerskich jest o 40 proc. wyższy niż ten zakładany w planie restrukturyzacji.

Mikosz zapowiedział dalszy zysk w 2015 r. "W planie mamy 124 mln zł wyniku na działalności podstawowej. W tej chwili podtrzymujemy prognozę na poziomie 126 (mln zł)" - zapowiedział.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | Arpingstone