TVN24 Biznes | Z kraju

Rozkład krajowych połączeń LOT-u. Jest decyzja przewoźnika

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go Gdańska
Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go GdańskaTVN24
wideo 2/3
TVN24Pierwszy samolot z Warszawy przyleciał go Gdańska

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały w poniedziałek, że obecny rozkład połączeń krajowych będzie obowiązywał do 19 czerwca. "Wprowadzenie kolejnych kierunków, także międzynarodowych, uzależnione jest od lokalnych regulacji administracyjnych i bieżącej sytuacji epidemicznej w danym rejonie" - czytamy w komunikacie.

Od poniedziałku LOT ponownie uruchomił pasażerskie połączenia lotnicze. Wznowiona siatka połączeń obejmuje około 30 rejsów krajowych, realizowanych do trzech razy dziennie z Warszawy do Gdańska, do dwóch razy dziennie z Warszawy do: Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz jeden raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Spółka poinformowała w komunikacie, że obecny rozkład połączeń będzie obowiązywał do 19 czerwca. Wcześniej narodowy przewoźnik wskazywał, że połączenia w ramach ośmiu krajowych portów lotniczych będą realizowane przez pierwsze dwa tygodnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Loty międzynarodowe

W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca w Polsce wprowadzony został zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja przedłużyło zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do 6 czerwca. W odniesieniu do lotów krajowych zakaz obowiązywał do 31 maja.

Na razie nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione połączenia międzynarodowe. LOT poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że wprowadzenie kolejnych kierunków, także międzynarodowych, uzależnione jest od lokalnych regulacji administracyjnych i bieżącej sytuacji epidemicznej w danym rejonie.

"Spodziewamy się, że popyt na przewozy lotnicze i tym samym na nasze usługi, będzie wracał stopniowo. Większość branżowych analityków szacuje, że powrót do stanu sprzed epidemii zajmie branży lotniczej nawet dwa-trzy lata" - powiedział, cytowany w komunikacie, Michał Fijoł, Członek Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT do spraw handlowych.

"Wznowienie lotów krajowych w obecnej skali to dla nas przede wszystkim możliwość utrzymania certyfikacji samolotów i przedłużenia uprawnień pilotów. Pierwszy, krajowy etap odmrażania połączeń lotniczych pozwoli także wdrożyć procedurę #BezpiecznyLOT i przyzwyczaić naszych pasażerów do zasad obowiązujących na lotnisku i na pokładach naszych samolotów" - dodał.

Najwięksi przewoźnicy

Z danych ULC wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości