Papież wróci do Rzymu specjalnym samolotem. Zobacz jego wnętrze

Z kraju

tvn24Papież wróci do Rzymu specjalnym samolotem. Zobacz jego wnętrze

Papież Franciszek poleci z Krakowa do Rzymu specjalnym lotowskim dreamlinerem 787 oznaczonym herbem papieskim, poinformował w niedzielę na Twitterze rzecznik LOT Adrian Kubicki. Maszynę pilotować ma Jerzy Makula.

ŚLEDŹ RELACJĘ TVN24.PL Z POBYTU PAPIEŻA FRANCISZKA W POLSCE

- Ten samolot został przygotowany specjalnie na ten rejs - podkreślił Kubicki. Zaznaczył, że poprzez drobne elementy, takie jak świeże polskie polne kwiaty czy zagłówki udekorowane herbem papieskim chciano "ocieplić trochę to miejsce". Dodał, że papież otrzyma także specjalny posiłek, podany na okolicznościowej porcelanie. Kubicki przypomniał, że nie będzie to pierwszy rejs papieski, jaki wykonuje LOT, ale "jest to nasz pierwszy raz z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokładzie, kiedy ten rejs będzie wykonywany najnowocześniejszym samolotem świata", czyli boeingiem 787, tzw. "dreamlinerem".

Zgodnie z dotychczas istniejącym zwyczajem papież na wizyty zagraniczne udaje się włoskimi liniami Alitalia, a wraca liniami kraju, w którym gościł. Tak było w czasie wizyt w Polsce Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. W niedzielę samolot pilotować będzie kapitan Jerzy Makula, wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej i jeden z najbardziej znanych pilotów PLL LOT.

Jeszcze przed wylotem, o godz. 17 dojdzie do spotkania papieża z wolontariuszami w Tauron Arenie oraz Komitetem Organizacyjnym i dobroczyńcami. Ceremonia pożegnania papieża przez najwyższe władze w Polsce i przedstawicieli Episkopatu oraz Archidiecezji Krakowskiej nastąpi o 18.15 na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Papież Franciszek odleci z wojskowej części lotniska Kraków Airport - porozumienie w tej sprawie zostało podpisane jeszcze w lipcu.

O lotnisku

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W tegorocznym sezonie letnim lotnisko oferuje 70 połączeń regularnych do 62 portów w 18 krajach i współpracuje z 21 przewoźnikami, zrzeszonymi w trzech największych sojuszach lotniczych na świecie. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło rekordową liczbę ponad 4,221 mln podróżnych, czyli o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Plany na ten rok zakładają przyjęcie ok. 4,7 mln pasażerów. Na początku lipca zakończono drugi etap rozbudowy terminalu pasażerskiego Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków Balice. Prace polegały na rozbudowie i modernizacji starej hali.

Homilia papieża Franciszka z mszy św. posłania w Brzegach:

Autor: mb//km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: