Z kraju

PESA dostarczyła nowoczesną lokomotywę. "Tak zmieniają się polskie firmy"

Z kraju

Mateusz Freyberg/CC BY-SA 3.0Lokomotywę elektryczną Gama Marathon, która może przejechać przynajmniej 40 km bez zasilania z sieci trakcyjnej, przekazała w środę bydgoska Pesa firmie Lokomotiv z Podegrodzia k. Nowego Sącza

Lokomotywę elektryczną Gama Marathon, która może przejechać przynajmniej 40 km bez zasilania z sieci trakcyjnej, przekazała w środę bydgoska Pesa firmie Lokomotiv z Podegrodzia k. Nowego Sącza. Maszyna będzie kursować w barwach przewoźnika Ecco Rail z Katowic.

Jednocześnie firma Lokomotiv, która jest udziałowcem Ecco Rail, podpisała z Pesą umowę na dostawę dwóch kolejnych lokomotyw elektrycznych z rodziny Gama, która ma być zrealizowana w przyszłym roku.

Bez usterek

- Jestem dumny, że możemy nabyć tę lokomotywę jako firma całkowicie polska, firma rodzina. Nasza współpraca z Pesą trwa od lat 90. Wcześniej firma wykonywała dla nas naprawy i modernizację naszego starego taboru. Znamy zachodnie lokomotywy, ale takiej jak Gama Marathon nie ma. Szczególnie ważny jest tzw. silnik dojazdowy, który zapewnia bezpieczeństwo. W razie awarii zasilania włączamy silnik spalinowy i możemy jechać dalej - powiedział właściciel firmy Lokomotiv Bronisław Plata.

Podkreślił też, że jego firma miała możliwość przez trzy miesiące testować lokomotywę i przez ten czas sprawdziła się, nie było żadnej usterki.

- Nasze firmy są przykładem jak polskie przedsiębiorstwa przeistaczają się i rozwijają. Pesa z firmy naprawczej zmieniła się w produkcyjną, a nasz klient kiedyś jeździł używanymi lokomotywami, a teraz zaczyna jeździć najnowocześniejszymi. Gama Marathon to lokomotywa nowoczesna, bezpieczna i ekologiczna, z rozbudowaną częścią socjalną - podkreślił wiceprezes Pesy Robert Świechowicz.

Jak działa?

Lokomotywa Gama Marathon została wyprodukowana w 2013 r. Zanim była testowana przez Ecco Rail, była użytkowana w ramach testów przez przewoźników Lotos Kolej i PKP Intercity.

Podstawową zaletą lokomotywy Gama Marathon jest możliwość dojechania pociągu w przypadku awarii zasilania do najbliższej stacji czy miejsca, gdzie płynie prąd w sieci trakcyjnej. Do ściągnięcia składów ze szlaku nie trzeba wysyłać spalinowych lokomotyw manewrowych.

W przypadku awarii używany jest agregat prądotwórczy o mocy 400 kW, który pozwala na prowadzenie składów o masie do 3,5 tys. t na odległość 40 km. Im mniejszy jest ładunek tym zasięg i prędkość pociągu są większe. Sama lokomotywa z wykorzystaniem agregatu może pokonać 400 km z prędkością 40 km/h.

Dwie kabiny maszynisty po przeciwległych końcach lokomotywy pozwalają na jazdę w obu kierunkach bez konieczności jej obracania. Kabiny są jednocześnie klatkami bezpieczeństwa, pozwalającymi na przeżycie obsługi w przypadku zderzenia.

W Gamie Marathon maszynista ma do dyspozycji toaletę z umywalką, mikrofalówkę, lodówkę i czajnik bezprzewodowy.

ZOBACZ MATERIAŁ Z PRZEJAZDU POCIĄGU DART WYPRODUKOWANEGO PRZEZ BYDGOSKĄ PESĘ

Dart, czyli nasze polskie Pendolino. Zobacz niesamowity produkt PesyPKP Intercity

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Freyberg/CC BY-SA 3.0