Kolejna granica przekroczona. Tak dużo kart w Polsce jeszcze nie było

Z kraju

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/4

Liczba kart płatniczych w Polsce na koniec 2018 roku po raz pierwszy w historii przekroczyła 41 milionów. Tak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski. To o ponad 800 tysięcy więcej niż w rekordowym do tej pory trzecim kwartale ubiegłego roku.

Podstawową kategorią kart w Polsce są karty debetowe, które stanowią 79 procent wydanych w Polsce. Łączna liczba kart debetowych wyniosła 32,5 miliona sztuk i zwiększyła się o blisko 600 tysięcy w czwartym kwartale 2018 roku.

Drugą kategorią kart najczęściej spotykanych w Polsce są karty kredytowe (14,2 procent), których łączna liczba wyniosła w Polsce 5,9 miliona sztuk. Liczba kart kredytowych na przestrzeni czwartego kwartału 2018 roku zwiększyła się o 2,5 tysiąca.

Z kolei liczba kart przedpłaconych wynosiła 2,5 miliona sztuk (6,2 procent) i była o 231 tysięcy wyższa niż na koniec września ubiegłego roku.

Do 233,4 tysiąca spadła natomiast liczba kart obciążeniowych, które na koniec 2018 roku stanowiły 0,6 procent wszystkich kart w Polsce.

Więcej kart zbliżeniowych

Charakterystycznym zjawiskiem obserwowanym na rynku polskim jest dalszy wzrost liczby kart z funkcją zbliżeniową. Na koniec ubiegłego roku w Polsce było ich 34,7 miliona i stanowiły 84,1 procent wszystkich kart. Dla porównania na koniec września w Polsce było 33,5 miliona kart zbliżeniowych.

Według danych z banków w czwartym kwartale odnotowano wzrost liczby transakcji przeprowadzonych przy użyciu kart płatniczych do blisko 1,5 miliarda.

Jednocześnie zmalała liczba wypłat gotówki do 172,3 miliona. Na koniec trzeciego kwartału liczba wypłat wyniosła przekraczała 181 milionów. Pod koniec ubiegłego roku wzrosła również liczba urządzeń akceptujących karty płatnicze.

Branżowy portal Cashless, który jako pierwszy napisał o najnowszych danych, zwrócił uwagę, że ostatni kwartał ubiegłego roku był pierwszym w historii, gdy wartość płatności bezgotówkowych kartami była wyższa niż wartość wypłat gotówki z bankomatów. Jak wynika z danych NBP, wartość płatności kartami wyniosła 87,4 miliarda złotych, zaś z bankomatów wypłacono 85,2 miliarda złotych.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock