Z kraju

Potężna fala czasowych migrantów w Polsce. Wyprzedziliśmy nawet USA

Z kraju

[object Object]
Łukasz Kozłowski o pracownikach z Ukrainytvn24bis
wideo 2/4

W 2017 roku do Polski przyjechało ponad 1,1 miliona czasowych migrantów zarobkowych - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pod tym względem nasz kraj był liderem wśród państw OECD, znacznie wyprzedzając Stany Zjednoczone.

Jak czytamy w raporcie, tymczasowa migracja zarobkowa do krajów OECD znacznie wzrosła w 2017 roku, osiągając 4,9 mln osób w porównaniu do 4,4 mln osób rok wcześniej. Jest to najwyższa liczba od czasu, gdy OECD zaczęła rejestrować te dane ponad 10 lat temu.

- Znaczny wzrost czasowej migracji zarobkowej jest oznaką dynamiki na rynkach pracy OECD, ale także ich integracji - powiedział sekretarz generalny OECD Angel Gurria, prezentując raport w Paryżu. - Tymczasowi migranci wnoszą umiejętności i kompetencje potrzebne pracodawcom - dodał.

Polska liderem

Polska była zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem migracji zarobkowej - do naszego kraju przyjechało ponad 1,1 mln osób, zarówno sezonowo, jak i tych z dłuższym zezwoleniem na pobyt. To wzrost aż o 32 proc. w porównaniu z 2016 rokiem.

Na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone (niemal 700 tys. osób) a na trzecim - Niemcy (ponad 400 tys. osób). Pierwszą dziesiątkę uzupełniają: Australia, Francja, Japonia, Kanada, Szwajcaria, Belgia i Wielka Brytania. Te dziesięć krajów przyjęło w sumie 3,9 mln czasowych migrantów, czyli 80 proc. ogółu.

Napływ czasowych migrantów zarobkowychOECD

Autorzy analizy zauważyli, że niektórzy tymczasowi migranci zostają przez kilka tygodni, inni przez kilka lat. Ich wkład w rynek pracy w niektórych krajach OECD jest jednak znaczący. W sześciu z 20 krajów, dla których dostępne były dane, migranci czasowi zwiększyli liczbę zatrudnionych o ponad 2 proc.

W zestawieniu przedstawiającym ogólny napływ imigrantów Polska znalazła się na trzecim miejscu. Zdecydowanym liderem są Stany Zjednoczony, a tuż przed nami uplasowały się Niemcy.

Migracja stała i wnioski o azyl

OECD podała również, że jeżeli chodzi o migrację stałą, to w 2018 roku wyniosła ona w krajach OECD 5,3 miliona osób, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu z 2017 rokiem.

Z kolei liczba wniosków o azyl w krajach OECD spadła do 1,09 mln. To o 34 proc. mniej niż w roku 2015 i 2016. Większość z ubiegających się o azyl pochodziła z Afganistanu, Syrii, Iraku i Wenezueli.

O OECD

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development) jest międzyrządową organizacją gospodarczą, skupiającą 36 rozwiniętych i demokratycznych państw. Została powołana do życia na mocy Konwencji Paryskiej podpisanej 14 grudnia 1960 r.

Jej celem jest wypracowanie globalnych standardów, międzynarodowych konwencji, umów i rekomendacji promujących jasne zasady działania w takich dziedzinach jak rządzenie, walka z korupcją, odpowiedzialność korporacyjna, podatki, współpraca rozwojowa, inwestycje globalne i środowisko.

Jednocześnie OECD jest największym i najlepszym źródłem danych statystycznych m.in. w obszarze ekonomii, handlu, zatrudnienia, edukacji, migracji czy zdrowia. Raporty gospodarcze OECD stanowią kompleksową i szczegółową analizę polityki makroekonomicznej, przemian strukturalnych i tendencji rozwojowych w państwach członkowskich.

Polska jest pełnoprawnym członkiem OECD od 1996 roku.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/OECD

Pozostałe wiadomości