Prezes PKP Cargo podaje się do dymisji. "Skutek natychmiastowy"

[object Object]
Ireneusz Merchel o budowie Kolei Dużych PrędkościTVN24 BiS
wideo 2/4

Maciej Libiszewski złożył dymisję z funkcji prezesa spółki PKP Cargo. Z zarządu operatora towarowego odszedł także Arkadiusz Olewnik, odpowiedzialny za finanse. Jak poinformowała spółka, złożone rezygnacje mają skutek natychmiastowy.

"W związku z wykorzystaniem wszelkich możliwości osiągnięcia porozumienia z Przewodniczącym Rady Nadzorczej PKP Cargo S.A. w zakresie współpracy w realizacji narastających zadań przewozowych - składam niniejszym rezygnację z pełnionej funkcji Członka Zarządu PKP Cargo S.A." - wskazano w przyczynach rezygnacji.

Byli już członkowie zarządu operatora zadeklarowali wolę "dalszej oddanej pracy na rzecz spółki dla realizacji zarówno jej celów statutowych jako publicznej spółki notowanej na giełdzie, jak też zadań wynikających z jej znaczenia, jako narodowego przewoźnika, dla bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego kraju".

Maciej Libiszewski jest z wykształcenia prawnikiem. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a następnie Polsko-Niemieckie Studium Finansów, Zarządzania i Marketingu.

W przeszłości prowadził działalność gospodarczą, następnie pracował w firmach związanych z transportem. Wielokrotny członek rad nadzorczych oraz zarządów państwowych, samorządowych i prywatnych spółek kapitałowych (w tym członek rady nadzorczej i członek zarządu PKP Cargo S.A. w latach 2005-2008). W latach 2001-2015 związany zawodowo z sektorem transportu.

Zmiany w zarządzie

Rada Nadzorcza Spółki, w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego powołała w skład zarządu PKP Cargo Witolda Bawora, powierzając mu funkcję członka Zarządu ds. operacyjnych - podała spółka przypominając, że decyzję o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na to stanowisko podjęto 11 września.

Jednocześnie, Rada Nadzorcza delegowała swojego członka Krzysztofa Mamińskiego do czasowego kierowania spółką, powierzając mu do 26 stycznia 2018 r. pełnienie obowiązków prezesa zarządu PKP Cargo.

Uchwała Rady Nadzorczej weszła w życie z chwilą podjęcia.

Przewoźnik kolejowy

Grupa PKP Cargo to największy w Polsce i przodujący w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych. W 2016 roku osiągnął 4,41 miliardów złotych przychodu i przewiózł ponad 111 mln ton towarów.

PKP Cargo jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, największym akcjonariuszem przewoźnika jest PKP S.A., które ma ok. 33 proc. akcji spółki.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: pkpcargo.com

Pozostałe wiadomości