Amerykańska Izba Handlowa apeluje do prezydenta o weto w sprawie Lex TVN

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Departament Stanu USA o lex TVN: zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził czynami to, co mówił wcześniej
Departament Stanu USA o lex TVN: zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził czynami to, co mówił wcześniejTVN24
wideo 2/7
TVN24Departament Stanu USA o lex TVN: zachęcamy prezydenta Dudę, by potwierdził czynami to, co mówił wcześniej

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (AmCham) apeluje do prezydenta o weto do ustawy Lex TVN. "Uchwalenie tej ustawy stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo inwestycji zagranicznych w Polsce, prawo własności, a także wolność słowa i mediów" - argumentuje AmCham. Izba zauważa, że podpisanie ustawy będzie miało negatywny wpływ na relacje amerykańsko-polskie oraz środowisko inwestycyjne w naszym kraju.

"Izba Handlowa w Polsce (AmCham) oraz zrzeszone w niej firmy amerykańskie nieustannie, od momentu rozpoczęcia przemian demokratycznych w naszym kraju, a więc od ponad trzydziestu lat, odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki" - czytamy w liście Izby do Andrzeja Dudy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Amerykańska Izba

AIH zauważa, że Polska jest bardzo ważnym miejscem na mapie inwestycji amerykańskich w Unii Europejskiej.

"Amerykańskie firmy zrealizowały szereg inwestycji w Polsce zainwestowały ponad 26 mld USD (110 mld PLN), posiadają aktywa o wartości ponad 55 mld USD (229 mld PLN) i zapewniają bezpośrednie zatrudnienie dla ponad 290 000 osób, jak również tworzą setki tysięcy dodatkowych miejsc pracy dzięki rozwojowi systemu usług, łańcuchów dostaw i licznych partnerstw" - wymienia organizacjia.

"Nasza współpraca i partnerstwo z tysiącami polskich firm, dziesiątkami uniwersytetów i instytutów badawczych oraz każdym polskim Rządem po roku 1990, zbudowały silną podstawę dla stałego wzrostu Polski i inwestycji w naszym kraju" - pisze Izba.

Amerykańska Izba Handlowa zaznacza jednak, że "jako organizacja wspierająca dążenia i wysiłki dla zagwarantowania bezpieczeństwa i rozwoju polskiej gospodarki oraz angażująca się w budowanie jak najlepszych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, musimy wyrazić nasz sprzeciw wobec ustawy medialnej niespodziewanie uchwalonej w Sejmie w dniu 17 grudnia br.".

"Uchwalenie tej ustawy stawia pod znakiem zapytania bezpieczeństwo inwestycji zagranicznych w Polsce, prawo własności, a także wolność słowa i mediów. Jak mówiliśmy podczas naszego spotkania z Panem Prezydentem w Pałacu Prezydenckim we wrześniu br., podpisanie tej ustawy będzie miało negatywny wpływ na relacje amerykańsko-polskie oraz środowisko inwestycyjne w naszym kraju dla obecnych i przyszłych inwestorów" - argumentuje Izba".

"Amerykańskie firmy zwiększają swoje zaangażowanie inwestycyjne w polską gospodarkę, wierząc w możliwości wspólnego rozwoju i tworzenia wartości dodanej. Jest to możliwe dzięki talentom, silnej pozycji Polski w Unii Europejskiej, poprawiającej się infrastrukturze, ale również dzięki wieloletniemu zaufaniu i partnerstwu między naszymi obydwoma krajami. Z całym szacunkiem prosimy Pana Prezydenta o zawetowanie tej ustawy. W imieniu Zarządu Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce" - zwraca się do Andrzeja Dudy Izba.

ZOBACZ CAŁĄ TREŚĆ LISTU >>>

Lex TVN

Sejmowa większość przyjęła w piątek lex TVN, czyli nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, odrzucając tym samym weto Senatu. Decyzja należy teraz do prezydenta. Przepisy te, autorstwa posłów PiS, wymierzone są w niezależność stacji TVN. W niedzielę po południu w wielu polskich miastach odbyły się manifestacje w obronie TVN i wolności mediów.

Jak przekazał prezydencki minister Paweł Szrot, ustawa lex TVN trafiła do prezydenta w poniedziałek o godzinie 9.45. Wcześniej informował o tym wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki. Był pytany o lex TVN i o to, czy prezydent Andrzej Duda kontaktował się z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie decyzji wobec tej ustawy. - Wymiana informacji z panem prezydentem miała miejsce w czasie, gdy procedowaliśmy to parę miesięcy temu. Więc myślę, że pan prezydent jest przygotowany, że ta ustawa trafi do niego. Właśnie trafiła - odparł.

Wciąż pojawiają się podpisy pod apelem w obronie TVN. Publikują go też media, również lokalne, takie jak bolesławski Bolec.Info, info.elbląg.pl czy e-lubon.pl.

Przyjęcie w Sejmie lex TVN wywołało też falę protestów w dużych miastach i małych miejscowościach w całym kraju.

Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości