Lepsze nastroje konsumentów. Ważne dane GUS

Z kraju

ShutterstockBieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) wzrósł o 1,3 pkt. proc. mdm

Oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej koniunktury wśród konsumentów są w listopadzie lepsze niż były w badaniu z października - podał GUS.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,3 pkt. proc. mdm i wyniósł -2,4.

Lepsza sytuacja finansowa

"Dla większości składowych wskaźnika odnotowano wartości wyższe niż w październiku. Oceny obecnej i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego wzrosły odpowiednio o 3,1 i 2,4 p. proc., natomiast dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej odpowiednio o 1,0 i 1,4 p. proc. Jedyna składowa, dla której odnotowano wartość niższą niż przed miesiącem, dotyczyła obecnego dokonywania ważnych zakupów (spadek o 1,4 p. proc.)" - napisano w komentarzu. W porównaniu do listopada 2015 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 1,5 pkt. proc. Z badania wynika, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej był wyższy o 4,9 pkt. proc. w stosunku do października i ukształtował się na poziomie -5,4. "Wszystkie składowe WWUK uzyskały wartości wyższe niż przed miesiącem. Największy wzrost wystąpił dla przewidywań dotyczących przyszłego poziomu bezrobocia oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost odpowiednio o 10,6 i 5,0 p. proc.). Oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i gospodarczej kraju wzrosły odpowiednio o 2,4 i 1,4 p. proc." - napisano. W listopadzie WWUK osiągnął wartość o 2,9 pkt. proc. wyższą niż w analogicznym miesiącu 2015 r.

Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcy (29.09.2016):

Premier: gospodarka i rozwój ma być priorytetem kolejnych miesięcytvn24

Autor: tol/gry / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock